Úlohy 25
Vlnová povaha častíc
Úlohy
25.3. Interferenčný experiment ukazuje, že vlnová dĺžka elektrónov je . Aká je v experimente rýchlosť elektrónov vo zväzku elektrónov?
25.7. (a) Akú kinetickú energiu má elektrón z úlohy 25.3? (b) Akým veľkým napätím musíme urýchliť elektrón z nulovej rýchlosti, aby získal takúto energiu?
25.8. (a) Akú kinetickú energiu má elektrón, ktorého de-Broglieho vlnová dĺžka je ? (b) Akým veľkým napätím museli urýchliť tento elektrón z nulovej rýchlosti?
25.9. Nech protón a elektrón majú rovnakú kinetickú energiu (). (a) Aký je pomer ich rýchlosti; (b) aký je pomer ich hybností; (c) pomer ich de Broglieho vlnovej dĺžky?
25.10. Nájdime protón a časticu alfa s rovnakou kinetickou energiou (). (a) Aký je pomer ich rýchlosti; (b) aký je pomer ich hybností; (c) pomer ich de Broglieho vlnovej dĺžky?
25.12. Aká vlnová dĺžka prislúcha protónom vo zväzku protónov, ktorý urýchlime z nulovej rýchlosti napätím ?
25.13. Odparením sodíku (atómová hmotnosť = ) vznikne sodíková para teploty , a kvadratická stredná hodnota rýchlosti atómov pary je presne . Aká je de Broglieho vlnová dĺžka atómov sodíka pri tejto rýchlosti?
25.14. Draslík (atómová hmotnosť = ) sa odparí pri teplote , a atómy draslíkovej pary majú kvadratickú strednú hodnotu rýchlosti približne . Aká je vlnová dĺžka atómov draslíka pri tejto rýchlosti?
25.15. (25-2)Majme kvapku oleja v Millikanovom experimente, a predpokladajme, že hmotnosť kvapky je . Ak polohu kvapky v nejakom okamihu vieme určiť s neistotou , aká by bola najmenšia hraničná hodnota neistoty rýchlosti kvapky?
25.16. Strelu s hmotnosťou vystrelili rýchlosťou ,a experimentátor určil túto rýchlosť presnosťou . Ako obmedzí relácia neurčitosti neistotu polohy strely?
25.17. Rýchlosť elektrónov vo zväzku elektrónov je a je určená relatívnou neistotou . Akou najmenšou neistotou môže určiť experimentátor polohu jednotlivých elektrónov?
25.18. Rýchlosť zväzku protónov (pozri úlohu 25.9) je , s presnosťou 0,1%. Aká je najmenšia možná neistota polohy jednotlivých protónov?
25.19. Predstavme si jeden elektrón uzavretý do krabice tvaru kocky s dĺžkou hrany ; polohu elektrónu v krabici teda poznáme s presnosťou . (a) Aká je minimálna neistota v rýchlosti elektrónu? (b) Môže sa elektrón nachádzať s istotou v pokoji? Zdôvodnite.
25.20. V Bohrovom modeli atómu vodíka nikdy nevieme, kde sa presne elektrón nachádza na jeho trajektórii, preto neistota jeho polohy je Nevieme dokonca ani to, či v danom okamihu sa pohybuje smerom hore s hybnosťou alebo smerom dole s rýchlosťou preto neistota hybnosti elektrónu je Vynásobme medzi sebou tieto dve neistoty vyjadrené v Bohrovom modeli, a presvedčme sa o tom, či potvrdí tvrdenie Heisenbergovej relácie neurčitosti.