26 Rádioaktivita a jadro atómu

26-1 Objav rádioaktivity


26-1 Objav rádioaktivity; 26-2 Štruktúra atómového jadra; 26-3 Trubicové lúče a izotopy; 26-4 Lúče alfa, beta a gama; 26-5 "Rodokmene" rádioaktívnych prvkov, rozpadové rady; 26-6 Energia rozpadu;
26-7 Polčas rozpadu (premeny); 26-8 Datovacia metóda U-Pb; 26-9 Rádiokarbónová metóda; 26-10 Tríciová metóda;

26-1 Objav rádioaktivity

K objavu rádioaktivity – podobne iným neočakávaným výsledkom fyziky – došlo len náhodou. Objavil ho francúzsky fyzik A.H. Becquerel1 v roku 1896, keď skúmal v tom čase jav fluorescencie: fluorescencia je schopnosť niektorých látok premeniť na nich dopadajúce ultrafialové svetlo na viditeľné svetlo. V jednej zo zásuviek jeho pracovného stola sa nahromadili rôzne rudy, ktoré mal v úmysle vyskúšať pri svojom výskume; nakoľko ho však súrili iné povinnosti, tieto rudy tam ležali dosť dlho. V  zásuvke Becquerelovho stola boli aj balíčky fotografických dosiek, a jednu vybral za nejakým účelom. Po vyvolaní však sklamane zistil, že akoby boli osvetlené. Zobral ďalší balíček, ale výsledok aj v tomto prípade bol žalostný, čo nechápal, lebo tento balíček bol nerozbalený, naviac všetky fotografické dosky boli zabalené do hrubého nepriesvitného čierneho papiera. Čo to mohlo spôsobiť? Niektorý z hornín v zásuvke? Becquerel začal vzrušene skúmať, ktorá hornina spôsobila „nehodu“, a zistil že páchateľom bola uránová ruda, „český smolinec“. Musíme zobrať do úvahy, že v tom čase urán nebol v strede pozornosti, ako dnes. V  skutočnosti len málo ľudí počul o tomto relatívne zriedkavom a málo využiteľnom prvku.

Box 26-1 Becquerelov objav

Becquerel referoval o svojom výskume v dopisoch pre Francúzsku akadémiu vied. 27-ho februára 1896 o experimente písal:
Obalíme Lumierovu fotografickú doštičku s bromidovou

emulziou do dvoch listov veľmi silného čierneho papiera, takže doska po vystavení slnku na jeden deň nesčerná. Na dosku umiestnime fluorescenčnú látku a vystavíme celé slnečnému žiareniu na niekoľko hodín. Keď sa potom fotografická doska vyvolá, zistíme, že na fotografickej doske sa objaví sčernený obrys fluoreskujúcej látky. Ak medzi fluoreskujúcu látku a dosku vložíme mincu alebo kovový pliešok s  otvorom, obraz týchto predmetov sa objaví na negatíve ... Z týchto experimentov je potrebné vyvodiť záver, že fluoreskujúca látka vyžaruje lúče, ktoré prechádzajú nepriehľadným papierom a spôsobujú sčernenie fotografickej dosky.
O vykonaní ďalších experimentov referoval 2-ho marca 1896:
…niektoré experimenty boli pripravené v  stredu 26. a vo štvrtok 27. februára, a keďže slnečný svit bol v tieto dni prerušovaný, udržiaval som prístroje pripravené, a vrátil ich do tmy zásuvky pracovného stola s priloženými vzorkami uránovej soli. Keďže slnko nevyšlo ani v  nasledujúce dni, fotografické platne som 1-ho marca vyvolal v očakávaní, že obrázky budú veľmi slabé. Namiesto toho sa siluety objavili s veľkou intenzitou …. Jednou z hypotéz by bolo predpokladať, že tieto lúče, ktorých účinky sú veľmi podobné účinkom lúčov, ktoré skúmali M. Lenard a W. Röntgen, sú neviditeľné lúče, a pretrvávajú nekonečne dlhšie než fluorescenčné svetelné lúče emitované týmito horninami. …Dúfam, že experimenty, ktoré v súčasnosti sledujem, dokážu priniesť nové vysvetlenie tejto novej triedy javov.

Schopnosť uránovej rudy zanechať stopu na fotografickej doske, ktorá bola zabalená do čierneho nepriesvitného papiera a kartónu, dostala tento neznámy prvok do popredia záujmu fyziky.

V čase Becquerolovho objavu už poznali žiarenie, ktoré cez bežné nepriehľadné látky prechádzalo, akoby boli zo skla. Len rok predtým, v roku 1895 objavil Wilhelm Conrad Röntgen2, tiež len náhodou, tzv. X-lúče – dnes pomenované po ňom, ako röntgenové lúče – ktoré tiež preniknú kartónom, čiernym papierom, dokonca aj ľudským telom. Bol však tu rozdiel. Kým röntgenové lúče vznikali len v  zariadeniach s vysokým napätím, v ktorých urýchlené elektróny dopadali na antikatódu (teda anódu), kde pri dopade vzniklo röntgenové žiarenie, Becquerelom objavené žiarenie vznikalo v uránovej rude bez akéhokoľvek napájania energiou, a bolo nepretržité. Čo môže byť pôvodom tak neobvyklého žiarenia? Prečo žiari len uránová ruda a ďalšie dva prvky, ktoré našli pri ďalšom výskume (tórium a aktínium)?

Výskum novo objaveného žiarenia nazvaného rádioaktívne žiarenie ukázalo, že jeho emisiu nie je možné ovplyvniť ani fyzikálnym ani chemickým pôsobením. Rádioaktívny prvok môžeme strčiť do horúceho plameňa, alebo môžeme vložiť do skvapalneného vzduchu bez toho, že by sa akokoľvek zmenila intenzita vyžarovania. Je jedno, či pokusy robíme s čistým kovovým uránom, alebo nejakými jeho zlúčeninami, žiarenie je úmerné množstvu uránu vo vzorke. Tieto výsledky presvedčili aj prvých výskumníkov, že pôvod rádioaktivity sídli niekde veľmi hlboko v atóme, preto je tak necitlivý na fyzikálne a chemické vplyvy.

Box 26-2 Maria Curie-Sklodowska

Maria Curie-Sklodowska [maria küri sklodovska] (07.11.1867 - 04.06.1934) francúzska fyzička poľského pôvodu, nositeľka Nobelovej ceny za fyziku za rok 1903, spolu so svojim manželom Pierrom, „ako uznanie za mimoriadne zásluhy, ktoré poskytli svojim spoločným výskumom o javoch žiarenia objavených Becquerelom“, a nositeľka Nobelovej ceny za rok 1911 za chémiu „,ako uznanie jej prínosu v oblasti rozvoja chémie objavom prvkov rádia a polónia, izoláciou rádia a štúdiom povahy zlúčenín tohto pozoruhodného prvku“. Bola prvým vedcom, ktorá získala dve Nobelove ceny, prvá, ktorá získala v dvoch oblastiach, a prvá žena, ktorá túto cenu získala (pôvodne s ňou komisia nepočítala). Bola prvou ženou, ktorá sa stala profesorkou fyziky na Parížskej univerzite. Napriek jej úspechom a medzinárodnému uznaniu nemala jednoduchý život vo Francúzsku pred blížiacou sa Veľkou vojnou, keď sa Európou šírila xenofóbia a antisemitizmus. Francúzi ju oslavovali za jej vedecké výsledky a medzinárodnú prestíž, a zatracovali ju ako ženu a Poľku.

Becquerelov objav prebudil záujem manželky francúzskeho fyzika Pierra Curiho3, fyzičky poľského pôvodu Marie Sklodowskej, teda Madame Curie. Mala podozrenie, že rádioaktivitu uránovej rudy spôsobuje iný prvok, ktorý je výrazne viac rádioaktívny než urán, ale je prítomný len vo veľmi malom zastúpení. Skúsená chemička, Madame Curie sa rozhodla dôkladnými metódami oddeliť tento prvok od uránovej rudy. Chemickou kuchyňou Madame Curie prešlo obrovské množstvo smolinca z Čiech. Prebiehala vyčerpávajúca a starostlivá práca, kde sa hromadilo čím ďalej, tým silnejšie žiariacich frakcií. Práca vrcholila v roku 1898 so žiarivým výsledkom: podarilo sa oddeliť 200 miligramov čistého prvku, ktorý žiaril miliónkrát silnejšie, než urán. Prvok, ktorého atómové číslo bolo Z = 82, pomenovala rádium. Madame Curie objavila aj ďalší rádioaktívny prvok, ktorý bol ešte aktívnejší, než rádium, a na počesť svojej vlasti pomenoval polónium4. Polónium sa však veľmi rýchlo rozkladá a izolovať sa ho nepodarilo. S  rádioaktivitou sa zaoberalo na prelome storočia mnoho vedcov, objavili nové rádioaktívne prvky, ktorým dávali rôzne zvláštne názvy (napr. „urán-X1“, „iónium“, či „emanácia rádia“ a podobne).

1Antoine Henri Becquerel [antuan anri bekerel] (15.12.1852 - 25.08.1908) francúzsky fyzik, nositeľ Nobelovej ceny za fyziku za rok 1903 „za jeho zásluhy pri objave spontánneho rádioaktívneho rozpadu“. Podľa závete Alfréda Nobela cenu možno za daný rok rozdeliť najviac medzi tromi osobami, pričom sa stanoví podiel. Za rok 1903 vo fyzike získali Nobelovu cenu traja: Antoine Henri Becquerel, Pierre Curie a Maria Curie Sklodowská (ako uznanie za mimoriadne služby, ktoré poskytli svojim spoločným výskumom o javoch žiarenia objavených Becquerelom).

2Wilhelm Conrad Röntgen (27.03.1845 - 10.02.1923), nemecký fyzik, nositeľ prvej Nobelovej ceny za fyziku, za rok 1901, „ako uznanie mimoriadnych zásluh pri objave pozoruhodných lúčov pomenovaných po ňom.“

3Pierre Cure [pier küri] (15.05.1859 - 19.04.1906) francúzsky fyzik, nositeľ Nobelovej ceny za fyziku za rok 1903, spolu s  manželkou Madame Curie a s Henri Becquerelom.

4Poľské kráľovstvo, neskôr Únia Poľska a Litvy bola jedna z najľudnatejších krajín Európy, ale na konci 18-ho storočia jej územie si medzi sebou rozdelilo Prusko, Rakúsko a Rusko. Poľsko získalo späť svoju samostatnosť až v roku 1918. Vlastenecké city Marie Curie-Sklodowskej na konci 19-ho storočia boli príkladné.

© 2020-2023 Paradise on Phys4U. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky