Processing math: 100%

7-3 Jednoduché kyvadlo

7-1 Youngov modul pružnosti; 7-2 Jednoduchý kmitavý pohyb; 7-3 Jednoduché kyvadlo; 7-4 Jednoduchý otočný kmitavý pohyb; 7-5 Rezonancia;
Úlohy

7-3 Jednoduché kyvadlo

Jednoduché kyvadlo (inými slovami matematické kyvadlo) je bezrozmerné teleso s hmotnosťou m zavesené na nehmotnú tyč, alebo vlákno. V praxi sa dá k tomu dosť dobre priblížiť použitím malej hmotnej kovovej guličky zavesenej na tenkej pevnej niti. Na obrázku 7.3 môžeme vidieť takéto kyvadlo: hmotnosť gule je m a dĺžka nite je l. Na obrázku vidíme situáciu, keď sme guličku vychýlili z rovnovážnej polohy, niť uzatvára so zvislým smerom uhol φ. Tiaž mg guličky môžeme rozdeliť na dve zložky: mgcosφ napína priamo niť a nemá vplyv na pohyb guličky; zložka mgsinφ je kolmá na niť a guličku urýchľuje smerom k rovnovážnej polohe. Vodorovné vychýlenie guličky od rovnovážnej polohy je lsinφ. Vidíme, že tu čo je konštanta, nakoľko hodnoty m, g a l sú nemenné. Z toho plynie, že účinkujúca sila je úmerná veľkosti výchylky a pohyb je jednoduchý kmitavý pohyb. (Výchylku sme brali ako lsinφ, teda merali sme ako vodorovnú odchýlku; účinkujúca sila F je ale v skutočnosti kolmá na vlákno a nie je vodorovná ani s x. Práve z toho dôvodu pohyb kyvadla nie je jednoduchý kmitavý pohyb úplne presne, ale pokiaľ φ je malý4, rozdiel je zanedbateľný.)

matematické kyvadlo

Obr. 7.3:Jednoduché, alebo matematické kyvadlo.
Fx=mgsinφ(lsinφ)=mgl,

Odvoďme rovnicu pre dobu kmitu T kyvadla. Nakoľko

f=1T,Fx=4π2mT2,

tj.

mgl=4π2mT2

a takto

T=2πlg.

V tomto vzťahu je skrytých veľa zaujímavostí, ktoré sa oplatí si všimnúť, a je poučné porovnať so vzťahom popisujúcim dobu kmitu telesa kmitajúceho na pružine. V rovnici pre kyvadlo nevystupuje dokonca ani hmotnosť kyvadla; keby jeho hmotnosť bola väčšia, jeho tiaž (gravitačná príťažlivosť) by bola väčšia v rovnakej miere, a pohyb by sa vôbec nezmenil. Ako vidíme, pri kmitavom pohybe na pružine nevystupuje gravitačné zrýchlenie, vystupuje však v rovnici pre kyvadlo. Kývavý pohyb kyvadla zabezpečuje gravitačná príťažlivosť; na zmenu g sa môže nazerať, ako by sme závažie rozkmitali na pružine s inou tuhosťou. Doba kyvu kyvadla je dlhšia na Mesiaci, frekvencia je menšia, lebo g je na Mesiaci menšie. Na meranie napríklad malých odchýlok hodnôt g v rôznych miestach Zeme sa používajú zvláštne kyvadlá.

4Uhol φ meriame v radiánoch a „jeho malosť“ znamená, že jeho veľkosť je výrazne menší ako jeden radián, matematicky zapísané |φ|1 rad.

© 2020-2023 Paradise on Phys4U. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky