31-7 Termodynamika života

31-1 Akomodácia oka; 31-2 Farebné videnie; 31-3 Reč a sluch; 31-4 Biologické účinky žiarení; 31-5 Lekárske využitie žiarení; 31-6 Rádioaktívne izotopy ako značkovače; 31-7 Termodynamika života;

Úlohy

31-7 Termodynamika života

Prvá veta termodynamická je v podstate zákonom zachovania energie, a živé organizmy sú tomuto zákonu podriadené rovnako tak ako kalorimetre. Ak teplotu nejakého predmetu, telesa (čo môže byť červ, človek, v zime vytápaná budova, či Slnko) chceme udržiavať na nemennej teplote, potom v jeho vnútrajšku sa musí vytvoriť rovnaké množstvo energie, než aké množstvo energie sa vyžiari cez jeho povrch.

Predstavme si dve telesá, ktoré majú rovnaký objem, ale majú veľmi odlišný tvar: nech povrch jedného (A) je 100 cm2, a druhého (B) je 1000 cm2. Ak jedného chladného zimného dňa oba predmety dáme von, B stráca za 1 sekundu desaťkrát viac tepla (vyžarovaním, vedením a konvekciou tepla) ako teleso A, lebo jeho plocha je 10-krát väčšia. Aby zostali na rovnakej teplote, v B sa musí vytvárať teplo 10-krát rýchlejšie, ako v A.

hmotnosť a tepelný výkon

Obr. 31.6:Súvislosť medzi hmotnosťou a tepelným výkonom organizmov od kolibríka až po slona. Graf je vpravo prerušený a je ukončený Slnkom.

Takúto úvahu môžeme zopakovať pre dve telesá rovnakého tvaru, ale odlišnej veľkosti. Dajme do chladu dve kocky: dĺžka hrany jednej nech je 10 cm (A) a druhej 20 cm (B). Je jednoduché vypočítať, že plocha B je 4-krát väčšia ako plocha A. (Dĺžkové rozmery B sú dvakrát také ako dĺžkové rozmery A, preto jeho plocha bude 22 = 4-krát väčšia.). B teda musí vytvárať teplo 4-krát väčším tempom ako A, aby jeho teplota sa nemenila. Objem B je však 23 = 8-krát väčší ako objem kocky A.

V jednotke objemu kocky B stačí vytvoriť za sekundu dvakrát menej tepla, než v rovnakom objeme kocky A.

Z pohľadu tepla vytváraného v jednotke objemu je rozhodujúce, ako sme videli, pomer plocha/objem. Pre porovnateľne veľké (ale nie rovnako veľké) telesá je tento pomer väčší u malých telies než u veľkých telies. Túto myšlienku môžeme dobre použiť pre členy živočíšnej ríše, lebo ich teplota, ako aj hustota ich tiel je približne rovnaká. Kolibrík, ktorého pomer plocha/objem je veľký má nesmierne rýchly metabolizmus, rýchlu látkovú výmenu. Jeho výkon prepočítaný na jednotku hmotnosti je skoro taký ako u helikoptéry. Na druhej strane, sú veľké zvieratá, ktoré narábajú so svojim vnútorným vyhrievaním veľmi hospodárne. Keby látková výmena slona bola taká rýchla ako má kolibrík, už by z neho bol pečený slon, lebo jeho povrch by sa musel zohriať na teplotu dobre vyhriatej rúry v kuchyni, aby bol schopný vyžiariť vytvárané teplo takým vysokým tempom. Na obr. 31.6 je znázornený merný výkon metabolizmu v jednotke joule/kilogram/sekunda (W/kg). V grafe sme znázornili (vôbec nie vo vernej mierke) aj Slnko, ktorej merný výkon je 1,95 × 104 W/kg a je spriemerovaný na celú jeho hmotnosť.

Na prvý pohľad sa zdá, že druhá veta termodynamická sa živých organizmov netýka, nakoľko už slovo „organizmus“ poukazuje na vysokú mieru organizovanosti molekúl, z ktorých sú vystavané – teda na vysokú mieru usporiadanosti. Zoberme napríklad rastlinu, ktorá vyklíči v  skleníku. V skleníku je pôda, je postarané o neustály prísun vody a vzduchu: to sú látky potrebné pre výstavbu tela rastúcej rastliny. Voda a plynný oxid uhličitý predstavujú veľmi málo usporiadanú hmotu, a práve rastlina začne usporiadavať atómy H, O a C do jednoduchých látok, cukru, bielkovín, uhľohydrátov a pod., teda do komplexných organických zlúčenín. Dokazuje to snáď, že tu – navzdory základnej vete termodynamickej – miera usporiadanosti, organizovanosti spontánne rastie, a entropia spontánne klesá? Môžeme kľudne odpovedať, že nie. Zabúdame, že okrem vody a oxidu uhličitého (a ešte pár minerálov z pôdy) rastlina k svojmu rastu potrebuje aj slnečné svetlo. Listy rastliny pohltia svetlo, a tieto svetelné lúče dodávajú tú energiu, ktorá je potrebná k usporiadaniu atómov z jednoduchých molekúl vody (H2O) a oxidu uhličitého (CO2) do komplexných organických molekúl. Ale nechceli sme tu zdôrazniť ani tak samotné dodanie energie, lebo nerobíme si starosti o prvú vetu termodynamickú (teda o zachovanie množstva energie), ale o druhú vetu termodynamickú, ktorá zakazuje akýkoľvek spontánny pokles entropie.

Počas usporiadania H2O a CO2 do komplexných organických molekúl entropia sústavy molekúl klesne11, preto v zmysle druhej vety termodynamickej musíme hľadať nejaký súvisiaci proces, ktorý s tvorbou organických molekúl neoddeliteľne súvisí, a v ktorom dochádza rovnako veľkému alebo väčšiemu rastu entropie. k rastu rastlín je potrebné, ako sme už povedali, svetlo. Pri prenose energie potrebnej k vývinu rastlín aj slnečné lúče prispeli k poklesu entropie – ale ako? Keď žiarenie Slnka dorazí na Zem, toto žiarenie je výrazne „zriedené“ v tom zmysle, že „dominantná vlnová dĺžka“12 žiarenia stále zodpovedá povrchovej teplote Slnka (6000 K), ale jeho intenzita pritom nie je väčšia, ako výstupná intenzita žiarenia radiátoru. Termodynamika žiarivých energií dokazuje, že takéto zriedenie žiarenia, ktoré nie je sprevádzané poklesom dominantnej vlnovej dĺžky13 vedie veľkému nedostatku entropie, alebo ako niekedy hovoríme: k „zápornej entropii“. Prísun „zápornej entropie“ umožňuje, aby rastlina rástla usporiadaním molekúl H2O a CO2 do komplexných organických molekúl. Vývin rastlín za prísunu slnečného svitu a následné spálenie takto vzniknutého paliva môžeme zapísať pomocou dvoch symbolických rovníc.
Rast:

H2O + CO2 + energia a negatívna entropia strom + O2,

zhorenie:

drevo + O2 (zo vzduchu) H2O + CO2 +  energia a nadbytok entropie.

K uskladneniu energie dochádza v prvej reakcii, a táto energia sa uvoľní v druhej reakcii. Entropia, ktorá musí rásť vždy, rastie v  oboch reakciách, a skutočne rastie v oboch reakciách, nakoľko „zánik nedostatku entropie“ je to isté, ako „zjavenie sa prebytku entropie“. Inými slovami, v prvej reakcii žiarenie so „zápornou entropiu“ na ľavej strane zanikne, a na pravej strane reakcie, kde je komplexný organizmus, už nevystupuje. Komplexný organizmus má nižšiu entropiu, než mali atómy a molekuly, z ktorých sa vyvinul, ale má vyššiu, než tieto komponenty a potrebná energia, ktorá mala podobu znesiteľného („zriedeného“) slnečného žiarenia.

Vysoká usporiadanosť rastlín (záporná entropia), ktorú dostávame prostredníctvom rastlín od lúčov Slnka, spolu s uloženou energiou prejde do zvierat, ktoré z tohto pohľadu – alebo aspoň z pohľadu rastlín – sú paraziti, priživujú sa na ich nízkej entropii rastlín. Inými slovami, svoju komplexnosť (vysokú usporiadanosť) budujú z nízkej entrópie rastlín.

11Skutočnosť, že po zapálení polena sám od seba zhorí dokazuje, že proces drevo H2O + CO2 je prirodzeným smerom procesu, v ktorom entropia rastie.

12vo Wienovom posuvnom zákone sme ho nazvali maximálnou vlnovou dĺžkou;

13vlnovej dĺžky na ktorej je intenzita žiarenia maximálna;

© 2020-2023 Paradise on Phys4U. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky