31-4 Biologické účinky žiarení
31-1 Akomodácia oka; 31-2 Farebné
videnie; 31-3 Reč a sluch; 31-4 Biologické účinky žiarení; 31-5 Lekárske
využitie žiarení; 31-6 Rádioaktívne izotopy ako značkovače; 31-7 Termodynamika života;
31-4 Biologické účinky žiarení
Nukleárny priemysel sa rozvíja po celom svete, a popri neustálej hrozbe možnosti použitia jadrových zbraní sa rozširujú aj užitočné diagnostické, či liečebné metódy, preto je vhodné vedieť, že aké poškodenie ľudských orgánov môžu vyvolať vysokoenergetické častice vstupujúce do ľudského tela. Tieto žiarenia často nazývame súhrnne len ionizujúcim žiarením. Keď látkou prelietajú rýchlo sa pohybujúce nukleárne častice, elementárne častice, alebo gama častice, vyrážajú z atómov elektróny, a vyvolajú tým v určitej miere ionizáciu látky pozdĺž svojej trajektórie. Pokiaľ tieto atómy sú súčasťou molekúl zložitých organizmov, molekuly sa môžu rozpadnúť. V biologických organizmoch (bunkách) už aj takto zdanlivo nepatrná porucha môže viesť k narušeniu funkčnosti organizmu (bunky), k ich smrti. Fyzikálne účinky nejakého žiarenia môžeme vyjadriť množstvom energie, ktoré žiarenie odovzdá látke (väčšinou formou ionizácie) – absorbovanou dávkou. Jednotkou absorbovanej dávky je gray (vysl. [grej]), a jeden gray zodpovedá 1 joule energii odovzdanej 1 kilogramu látky. Značka jednotky grayje Gy. Niekedy sa hovorí o absorbovanej dávke len ako o dávke – keď sa uvádza jednotka gray, je zrejmé, že sa jedná o absorbovanú dávku. Jednotka gray je odvodenou jednotkou sústavy jednotiek SI ().7
Žiarenie vyvoláva poškodenie tkanív, a tie rozdeľujeme do dvoch kategórií:
- Žiarenie vyvolá patologické zmeny: živý organizmus zasiahnutý veľkou dávkou onemocnie, alebo zahynie.
- Žiarenie vyvolá genetické poškodenie: nie len organizmus osoby zasiahnutej žiarením je poškodený, ale aj organizmus nasledujúcich generácií. Pokiaľ žiareniu je vystavená celá populácia a žiarenie je trvalé, aj keď miera žiarenia je malá, v budúcnosti môže spôsobiť vyhynutie celej populácie.
Aby u jedinca sa prejavili patologické zmeny, musí dostať relatívne vysokú dávku žiarenia. K takej situácii – ak odhliadneme od použitia jadrových zbraní – môže dôjsť hlavne pri nehodách v jadrovom priemysle8.
Už pri hmlovej komore sme sa stretli s tým, že alfa častice ionizujú prostredie pozdĺž svojej trajektórie silnejšie, než protón a výrazne silnejšie, než rýchlo sa pohybujúci elektrón, čo sa prejavilo v hrúbke kondenzačnej čiary, ktorú častice za sebou zanechali v hmlovej komore. Veľký rozdiel medzi protónom a elektrónom je daný tým, že pri rovnakej kinetickej energii sa elektrón pohybuje výrazne rýchlejšie, než protón. Úmerne svojmu náboju ionizujúce častice odovzdávali viac alebo menej energie prostrediu (častice alfa viac, protóny menej a elektróny ešte menej) na jednom centimetri svojej trajektórie. Toto množstvo závisí aj od energie (rýchlosti) častice. Absorbovaná dávka teda závisí od druhu častice, ktorá látkou preniká, ako aj od jej energie. Inštitúcie, ktoré sa zaoberajú ochranou zdravia pred účinkami ionizujúceho žiarenia, určili pre jednotlivé častice túto ich schopnosť. Fotónom (röntgenové i gama žiarenie) sa pripisuje tejto schopnosti koeficient 1, protónom 2, časticiam alfa a rôznym odštiepkom jadra 20, kým v prípade neutrónov je to od 2,5 do 5 (maximálnu hodnotu 5 dosahujú pri energii ). Tieto čísla sú výsledkom meraní a vyjadrujú pomerové schopnosti častíc poškodiť molekulárne väzby látky. Častica alfa naruší za rovnakých podmienok 10 krát viac väzieb v látke, než protón, a ten zase 2-krát viac, ako častica gama.
Vieme, že odovzdaná energia sa prejaví najčastejšie v podobe ionizácie, napr. ionizácie molekúl živého organizmu, bunky, čo môže vyvolať nežiadané chemické reakcie v bunke a bunka môže zahynúť. V tele máme mnoho typov buniek, od kožných až po nervové, či bunky pohlavných orgánov. Kým bunky pokožky sa v evolúcii vyvinuli vyslovene za účelom nás chrániť, tj. sú odolné voči rôznym vplyvom, nervové bunky, či bunky pohlavných orgánov majú úplne iné prvotné poslanie. Nie je preto prekvapením, keď povieme, že bunky pohlavných orgánov podliehajú devastujúcim účinkom ionizujúceho žiarenia výrazne viac, než vrchné bunky pokožky, či vlasy. Aj táto schopnosť sa vyjadruje určitým pomerovým koeficientom. Pre pokožku je tento koeficient 0,01, kým pre pohlavné orgány 0,20. To znamená, že dané žiarenie napácha medzi bunkami pohlavných orgánov také škody, ako by napáchalo 20-krát väčšia absorbovaná dávka medzi bunkami pokožky. Pre kostnú dreň, črevá, pľúca a žalúdok je tento koeficient 0,12, pre prsia, pečeň, štítnu žľazu 0,05, povrch kostí 0,01.
Pomocou týchto dvoch typov koeficientov (typ žiarenia, typ orgánu) sa stanovuje tzv. efektívna dávka, ako súčin absorbovanej dávky a oboch typov koeficientov. Jednotkou efektívnej dávky je sievert (značka Sv, vyslovuj [sívert]), ktorá je znova J/kg. Napríklad, ak pokožka je ožiarená protónmi, a absorbovaná dávka ja (to je obrovská dávka), tak efektívna dávka bude Ak sa baník v uránových baniach nadýcha prachu nejakého alfa žiariča a jeho pľúca dostanú absorbovanú dávku (miligray), efektívna dávka bude (milisievert). Oproti prípadu pokožky je absorbovaná dávka tisíckrát menšia, ale efektívna dávka je menšia len osemkrát, čo spôsobila odlišnosť ionizujúceho žiarenia a odlišný typ zasiahnutého orgánu.
Pokiaľ žiarenie zasiahne celé telo, a v krátkej dobe (ako pri haváriách jadrových reaktorov, či použití jadrových zbraní), je zvykom vyjadrovať vzťah medzi absorbovanou dávkou a dôsledkami, než aby sa robili zložité prepočty na efektívnu dávku.
Pri absorbovanej dávke približne sa dôsledky ožiarenia objavia až po mesiaci a pravdepodobnosť úmrtia je okolo 5 % (do dvoch mesiacov po ožiarení). Absorbovaná dávka okolo je smrteľná už približne v polovine prípadov (do 6 týždňov). Bez lekárskej pomoci je dávka smrteľná prakticky v každom prípade (pri lekárskej pomoci sa dá prežiť v polovine prípadov). Nad absorbovanú dávku úmrtie nastáva v priebehu niekoľkých dní. Pri výbuchu jadrových bômb na Hirošimu a Nagasaki bola v hypocentre9 výbuchu absorbovaná dávka okolo .
Absorbovaná dávka pod môže byť tiež smrteľná, ale s dlhším priebehom, ak spôsobí leukémiu, alebo inú formu rakoviny.
Keď sa venujeme dôsledkom menších dávok, tak hrá úlohu trvanie žiarenia, aj rôzne iné detaily (druh žiarenia, zasiahnuté orgány a podobne), preto sa vypočítava efektívna dávka. Efektívna dávka za za týždeň za považuje za bezpečné (to je hranica dovolená v nukleárnom priemysle), nakoľko živé organizmy sa neustále regenerujú. To však sotva bude úplná pravda, nakoľko podľa štatistík sa rádiológovia dožívajú v priemere o 4 roky kratšieho veku, ako ostatní lekári tej istej fakulty, a to napriek tomu, že sa minimalizuje všetkými možnými prostriedkami dávka, ktorú rádiológovia dostanú.
skupina | efektívna dávka |
pracujúci v nukleárnom priemysle | |
osoby nad 18 rokov – 5 rokov po sebe | |
osoby nad 18 rokov – 1 rok výnimočne | |
osoby nad 18 rokov – extrémna jednorazová v 1 roku (hlava, ruka) | |
osoby nad 16-18 rokov – ročne | |
osoby nad 16-18 rokov – 1 rok výnimočne | |
osoby nad 16-18 rokov – extrémna jednorazová v 1 roku (hlava, ruka) | |
ostatní | |
ročne | |
1 rok výnimočne | |
očná šošovka - za rok | |
pokožka za rok | |
International basic safety standards.
Vienna, International Atomic Energy Agency, 2014, ISBN 978–92–0–135310–8
Účinky žiarenia na pohlavné orgány je dôležitá, nakoľko tieto poškodenia sa kumulujú, a efektívna dávka nahromadená za mnohé roky je rovnako nebezpečná, akoby orgány boli vystavené tomuto žiareniu len za pár minút. Pohlavné bunky ožiarené časticami (tiež röntgenovým žiarením) poškodzujú chromozómy, a môžu vyvolať mutácie u potomkov. V evolúcii môže mutácia (zriedkavo) vytvoriť jedinca, ktorý bude mať vyššie šance na prežitie, a niekoľko priaznivých mutácií môže mať priaznivý vplyv pre daný druh. Takéto mutácie sú ale skutočne vzácne. Vo vyváženej ľudskej spoločnosti, v ktorej sa ochraňuje život každého jedinca, mutácie predstavujú aj veľkú dávku nebezpečia. Za normálnych okolností sme všetci vystavení prirodzeným mutáciám, ktoré sú dôsledkom tepelného pohybu molekúl, prirodzenej rádioaktivity pôdy i neustáleho kozmického žiarenia. Priemerná ročná efektívna dávka na svete predstavuje , z čoho približne pochádza z umelej ľudskej aktivity, zvyšok je zo spomínaných prirodzených zdrojov. Súhrnná efektívna dávka, ktorú dostane človek z prírodných zdrojov za svojich prvých 40 rokov života predstavuje okolo (90 % detí v západnom svete sa rodičom narodí než dosiahnu 40 rokov). Zvyšok dávky závisí od povolania, lekárskych diagnostických vyšetrení, či iných zdrojov ionizujúceho žiarenia. (Zröntgenovanie zubu predstavuje dávku okolo , ale jednorazové CT vyšetrenie môže predstavovať dávku až .)
Celosvetová rádioaktívna záťaž z atmosférických jadrových pokusov predstavoval efektívnu dávku za rok, čo vďaka zákazu jadrových výbuchov v atmosfére v roku 1963 klesol do roku 2000 na úroveň za rok. Nehody jadrových reaktorov i vojenské nehody prispeli k efektívnej dávke hlavne v danej lokalite10.
Prirodzená rádioaktivita, žiarenie pozadia v značnej
miere závisí aj od nadmorskej výšky, v ktorej
žijeme. Kozmické žiarenie na úrovni mora predstavuje
za rok. Vo
výške nad
morom to je už
za rok. Ak niekto žije v horách, vo výške
nad
morom, jeho ročná efektívna dávka už bude
.
Ak niekto strávi svoj život lietaním vo výške
,
musí počítať s ročnou efektívnou dávkou
. V tomto
smere sú rekordérmi astronauti, ktorých denná dávka je
okolo , a
to sú ešte stále čiastočne chránení
magnetickým poľom Zeme. Misie smerujúce na Mesiac,
či Mars vyžadujú nezanedbateľnú ochranu.
Pri slnečnej erupcii by nechránený astronaut mohol
dostať jednorazovú efektívnu dávku až
, čo
je smrteľná dávka. K zníženiu tejto dávky na
je potrebná
skoro
hrubá hliníková stena, preto sa projektujú iné
spôsoby ochrany (využitie prepravovanej vody a podobne).
7Prvou prijatou jednotkou dávky bola jednotka röntgen,
ktorá merala skutočne množstvo vytvorených ionových
párov v látke, konkrétne vo vzduchu: dávka 1 röntgen
() predstavovalo
vytvorenie
v 1 grame vzduchu.
Z fyzikálnych rozmerov vidíme, že sa jedná o inú veličinu,
než sa používa dnes na vyjadrenie dávky – nejedná sa o veličinu
vyjadrenú v iných jednotkách, jedná sa (opakovane zdôrazňujeme)
o inú veličinu.
V 1 grame vzduchu je približne
a takto dávka
ionizuje približne
atómov. v živých tkanivách je miera ionizácie pri dávke
približne rovnaká. Značka jednotky je R, ale môžeme vidieť
aj rtg – sústava jednotiek SI sa však o tejto historickej jednotke už
nezmieňuje ani v tej miere, aby neodporúčala jej používanie. V USA
však akceptovali sústavu SI s dodatkom, v ktorom sa jednotka röntgen
stále používa. V sústave SI je zodpovedajúca jednotka
(ktorá zodpovedá röntgenu) C/kg a nemá špeciálne
pomenovanie. Sústava SI definuje absorbovanú dávku pomocou energie,
ktorú žiarenie látke odovzdá, lebo sa ukázalo, že
je spoľahlivejšia na vyjadrenie účinkov žiarenia. Jej
dôležitosť sa zdôraznila špeciálnym pomenovaním jednotky
(gray, ).
Logikou sústavy SI je, že zvláštne pomenovanie jednotiek zavádza,
pokiaľ daná veličina je z určitého pohľadu dôležitá,
napr. v určitej oblasti fyziky, a preto sa nepoužíva jej bežné vyjadrenie
pomocou základných jednotiek. Takto tomu je napríklad v prípade
veličín súvisiacich s videním (kandela, lumen, lux), ktoré sú
dôležité pre náš každodenný život, a takto je tomu
v jadrovej fyzike, kde dôležitá veličina je aktivita – počet rozpadov za
jednotku času – preto vyjadrujeme aktivitu v jednotkách becquerel (Bq) a nie v jednotke
či hertz (Hz). Pre účinky ionizujúceho žiarenia sú výrazne
spoľahlivejšie údaje o množstve energie, ktoré žiarenie
odovzdalo látke, než množstvo vytvorených iónových
párov. Sústava SI zavádza jednotku gray (J/kg) pre fyzikálne
účinky žiarenia (absorbovaná dávka), a zavádza jednotku sievert
(tiež J/kg) pre biologické účinky žiarenia (efektívna
dávka). Tepelná kapacita nádoby sa tiež vyjadruje v jednotke
J/kg, ale nikdy nepíšeme, že „... tepelná kapacita pohára je
“, či „... tepelná
kapacita pohára je “.
8Odstrašujúcim príkladom takej nehody bola havária jadrového reaktoru v Černobyle (1986), najnovšia vo Fukushime (2012)
9Bomby vybuchli vo vzduchu – hypocentrum je miesto na zemi pod výbuchom. V Hirošime bomba vybuchla vo výške , v Nagasaki vo výške .
10Ľudia, ktorí žijú v oblasti Černobyľu, za uplynulých 20 rokov dostali dávku len zo zdrojov uvoľnených pri havárii.