30-1 Pozitrón, antičastica elektrónu

30-1 Pozitrón, antičastica elektrónu; 30-2 Vznik a zánik párov, kreácia a anihilácia; 30-3 Antiprotón a antineutrón; 30-4 Mazané neutríno; 30-5 Výmenné sily a mezóny; 30-6 Viac a viac častíc; 30-7 Štandardný model*; 30-8∗ Solárne neutrína;

Úlohy

30-1 Pozitrón, antičastica elektrónu

K výstavbe univerza mala jadrová fyzika v začiatkoch len pár častíc na zozname, a zoznam bol skutočne krátky: elektrón, protón, fotón. Svet takto „jednoduchý“ pripadal ešte aj v roku 1932, keď sa na zoznam dostal neutrónu. Tri roky predtým, v roku 1929, už tento obraz „zakalil“ anglický fyzik P.A.M. Dirac1, keď sa pokúsil základné princípy kvantovej mechaniky zosobášiť s Einsteinovou špeciálnou teóriou relativity. Na základe naproste abstraktných teoretických úvah dospel k presvedčeniu, že okrem „riadnych“ elektrónov, ktoré obiehajú okolo jadra atómu, či ktoré vykonávajú svoje dielo vo výbojovej trubici, musia existovať aj „mimoriadne“ elektróny, ktoré vypĺňajú rovnomerne to, čomu hovoríme prázdny priestor. Podľa Diraca, každý malý objemový element vákua vypĺňajú v ňom nahusto naukladané „mimoriadne“ elektróny, ktorých prítomnosť však nie je možné detegovať žiadnym zariadením. Riadne elektróny, ktoré skúmajú fyzici, a ktoré využívajú elektroinžinieri, sú tie „nadbytočné“ elektróny, ktoré do nahusto zaplneného Diracovho mora „mimoriadnych“ elektrónov nezapadnú, čo je súčasne aj príčinou toho, prečo ich registrujeme. Ak niet takého „prekypenia“ niet ani čo registrovať, len to, čo nazývame prázdnym priestorom, vákuom.

Diracov elektrón

Obr. 30.1:Podľa Diraca je „prázdny“ priestor nahusto a rovnomerne zaplnený elektrónmi negatívnej hmotnosti, ktoré preto nie je možné fyzikálne pozorovať. Elektróny pozorujeme až vtedy, keď prestúpi do kráľovstva kladných energií (v strede hore). Nedostatok jedného elektrónu v rovnomerne vyplnenom mori (v strede dole) predstavuje pozitrón.

Okrem toho, že podľa Diracovej teórie, mimoriadne elektróny nemôžeme detegovať žiadnym prístrojom, tieto mimoriadne elektróny majú aj tú vlastnosť, že majú zápornú hmotnosť m, a je záporná aj ich pokojová energia E = mc2 – a pokiaľ sa pohybujú, je záporná aj ich kinetická energia.

V dôsledku rovnomerného rozdelenia mimoriadnych elektrónov v Diracovom mori, je toto more pre nás neviditeľné, neregistrovateľné, ani jeho elektrický náboj, ani jeho elektrické pole. Čo sa však stane, ak z  Diracovho mora jedna častica chýba, jeho miesto v mori nie je zaplnené, je tam „diera“ (obr. 30.1)? V mori rovnomerne rozmiestnených záporne nabitých častíc táto diera znamená chýbajúci záporný náboj elektrónu a chýbajúcu zápornú hmotnosť elektrónu, čo je rovnocenné prítomnosti kladného náboja a kladnej hmotnosti – veľkosť náboja je ako u elektrónu a veľkosť hmotnosti tiež. Inými slovami, javí sa ako častica s opačným elektrickým nábojom ako elektrón (teda s elektrickým nábojom e), a s rovnakou hmotnosťou, ako elektrón (teda s hmotnosťou m > 0). Situácia sa veľmi podobá tomu, čím sme sa stretli pri polovodičoch, kde polovodič bol rovnomerne vyplnený elektrónmi, až na niektoré miesta, kde bola „diera“, ktorá sa chovala ako častica s kladným nábojom – ich pomocou sme úspešne vysvetlili vodivostné vlastnosti polovodičov, aj vlastnosti prechodov medzi nimi. V prípade polovodičov, na základe predstavy elektrických vlastností sme si úlohu dier vedeli dobre pochopiť. V prípade Diracovho mora táto predstava Diracových dier ale patrí k  abstraktnejšej predstave fyzikálneho sveta. Diracov oceán nás obklopuje zo všetkých strán, aj my existujeme priamo v ňom – vo všetkých smeroch siaha do nekonečna a nedá sa registrovať. V  určitom zmysle Diracova predstava priniesla naspäť v inej podobe starodávnu predstavu éteru, ktorá preniká všetkým a je prítomná všade.

Diracov článok, v rokoch po jeho publikovaní, veľmi silno kritizovali. Tieto kritiky však v roku 1932 boli uťaté, akoby naraz, keď Carl Anderson potvrdil priamym pozorovaním existenciu novej častice, ktorú Diracova teória predpovedala. Táto častica má kladný elektrický náboj e, rovnako veľký ako záporne nabitý elektrón ( e), a má rovnakú hmotnosť ako elektrón: túto časticu nazývame antielektrón, pozitívny elektrón, alebo len jednoducho pozitrón.

Box 30-1 Paul Dirac a antičastice

Paul Adrien Maurice Dirac [pól dirak] (08.08.1902-20.10.1984), anglický fyzik, nositeľ Nobelovej ceny za fyziku (delená cena s Erwinom Schrödingerom) „za objav nových produktívnych foriem atómovej teórie“. Je považovaný za jedného z najvýznamnejších fyzikov 20-ho storočia. Významne prispel do kvantovej mechaniky, aj do kvantovej elektrodynamiky. Objasnil povahu fermiónov, predpovedal existenciu antihmoty. Zaoberal sa tiež so všeobecnou teóriou relativity. Rozpracoval kvantovú teóriu gravitácie, ktorá dala vzniknúť tzv. kalibračnej teórii polí (tá viedla k vypracovaniu tzv. štandardného modelu častíc, aj k predpovedaniu Higgsovho bozónu, a je spojená s mnohými Nobelovými cenami za fyziku), ďalej prispel k vzniku teórii superstrún (v nej sa vysvetľuje pôvod všetkých častíc ako kmitanie energie sústredenej do „struny“). Einstein v jednom z jeho dopisov Paulovi Ehrenfestovi v roku 1926 napísal: „Mám starosť o Diraca. To balansovanie na závratnej ceste medzi genialitou a šialenstvom je desivé.“ Einstein neraz narážal na to, že deliaca čiara medzi géniom a šialenstvom je nepatrná.
Dirac sa oženil so sestrou Eugena Wignera (nositeľ Nobelovej ceny za fyziku za rok 1963) pôvodom z Maďarska. Korejský fyzik Y.S.Kim spomína takto: „Je to veľké šťastie pre komunitu fyzikov, že Manci (maďarská zdrobnenina od Margaret) sa tak dobre starala o nášho rešpektovaného Paula A.M. Diraca. Dirac v období 1939-46 publikoval 11 prác …a Dirac mohol vykonávať svoju produktívnu prácu len preto, lebo Manci sa obetavo starala o všetko ostatné.“
O Diracovi, vďaka jeho zvláštnej povahe, koluje veľa historiek. Bol veľmi mlčanlivý, a jeho kolegovia v Cambridgi, zo žartu, zaviedli jednotku málovravnosti Dirac, čo znamenalo jedno slovo za hodinu. Povráva sa, že raz Niels Bohr sa obrátil na Diraca, lebo nevedel ako dokončiť záverečnú vetu svojho článku. Dirac mu napísal: „Mňa v škole učili, že nemám začať vetu bez toho, aby som vedel ako ju dokončím.“ Dirac kritizoval napr. Oppenheimera (vedúci fyzik projektu Manhattan, na zostrojenie prvej atómovej bomby USA), že sa venuje poézii: „Cieľom vedy je zjednodušiť pochopenie zložitých vecí; cieľom poézie je vysloviť jednoduché veci nepochopiteľným spôsobom. Tieto dve snaženia sa vzájomne vylučujú.“ Ďalšia anekdota hovorí, že po dokončení svojej prednášky na konferencii jeden z  prítomných sa prihlásil: „Ja nerozumiem rovnici uvedenej v pravom hornom rohu tabule.“ Dirac sa pozrel na rovnicu, potom sa znova obrátil k  obecenstvu, ale nereagoval. Po nastávajúcom tichu sa moderátor obrátil na Diraca, či by mohol zodpovedať otázku, na čo Dirac povedal: „To nebola otázka, to bolo konštatovanie.“
K úplnejšiemu obrazu Paula Diraca patrí povedať, že osobne bol veľmi skromný. Dirac bol prvý, ktorý napísal tzv. evolučnú rovnicu (evolučný operátor) kvantovej mechaniky, ktorú nazval „Heisenbergova rovnica pohybu“. Fermióny, ktoré sa podriaďujú Pauliho vylučovaciemu princípu, sa chovajú svojim vlastným spôsobom, čo fyzici popisujú ako Fermiho-Diracovu štatistiku. Keď o tom Dirac prednášal, zásadne hovoril len o Fermiho štatistike. Podobných príkladov je mnoho.

1Paul Adrien Maurice Dirac [pól dirak] (08.08.1902-20.10.1984), anglický fyzik, nositeľ Nobelovej ceny za fyziku (delená cena s Erwinom Schrödingerom) „za objav nových produktívnych foriem atómovej teórie“. Je považovaný za jedného z najvýznamnejších fyzikov 20-ho storočia. Významne prispel do kvantovej mechaniky, aj do kvantovej elektrodynamiky.

© 2020-2023 Paradise on Phys4U. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky