29-4 Fermiho jadrový reaktor

29-1 Objav štiepenia jadier; 29-2 Štiepne neutróny; 29-3 Štiepny U-235 ; 29-4 Fermiho jadrový reaktor; 29-5 Kritické množstvo; 29-6 Jadrové reaktory; 29-7 Atómová bomba; 29-8 Fúzne reaktory;

Úlohy

29-4 Fermiho jadrový reaktor

Hovorí sa, že šikovný táborník dokáže zapáliť táborák aj z mokrého dreva. Podobnú úlohu hral taliansky fyzik Enrico Fermi v projekte jadrovej energie, ktorý ako prvý zapálil jadrovú vatru „mokrými uránovými polenami“. Fermi využil fakt, ktorý sme spomenuli, že pravdepodobnosť štiepenia 235U sa výrazne zvýši, ak štiepne neutróny spomalíme. Pri veľmi pomalých neutrónoch, tzv. tepelných neutrónoch, 238U už nerobí problémy, lebo ich pohlcuje len v nepatrnej miere oproti miere, akou vzrastie pravdepodobnosť, že vyvolá štiepenie 235U. Neutróny, ktoré sa rodia pri štiepení 235U majú vysokú energiu, a ich spomalenie vyžaduje moderátor, hmotu z  takých atómov, ktoré odrazia neutróny a prevezmú časť ich energie bez toho, aby ich pohltili.

Zo zákona zachovanie energie a hybnosti vyplýva, že pokiaľ sa častica (u nás neutrón) zrazí s inou, ktorá má výrazne menšiu hmotnosť, spomalí len veľmi málo, stratí len nepatrnú časť svojej kinetickej energie. Elektróny atómových obalov teda nespomalia významne neutróny (spomeňme si na to, že elektróny nespomalili ani častice alfa v rozptylových experimentoch Rutherforda).

Druhý krajný prípad je, že neutrón sa zrazí s časticou, ktorá má výrazne väčšiu hmotnosť, než on sám: odrazí sa od nej a ani jej rýchlosť, ani jej energia sa nijako významne nezmení. Neutróny vieme spomaliť najefektívnejšie tak, že moderátor bude z atómov, ktorých hmotnosť je blízka hmotnosti neutrónu, a pri zrážke ho nepohltí. Preto sa Fermi rozhodol, že prírodnú uránovú rudu (ktorá obsahuje prevažne 238U) obložia blokmi grafitu – moderátor bol uhlíkový atóm.

Čisto z technického pohľadu je najlepším moderátorom vodík, alebo voda či iná látka bohatá na vodík. Pri zrážke neutrónu s vodíkovým atómom je spomalenie skutočne veľmi efektívne (pri vzácnej čelnej zrážke sa neutrón prakticky zastaví, a jeho kinetickú energiu prevezme protón), ale z  nukleárneho hľadiska je veľká pravdepodobnosť, že neutrón bude protónom zachytený a vznikne deutérium (2H).

n + 11H 12H.

Tento ťažký izotop vodíku je bežnou látkou jadrového výskumu a preto má svoj vlastný symbol, chemickú značku: D. Jeho jadro, ktoré pozostáva z  jedného protónu a z jedného neutrónu, nazývame deuteron. Nie je v  prírode až taký vzácny. Jeden zo 6400 atómov vodíka je v prírode deutérium. Tzv. ťažká voda D2O je výborný moderátor, a dá sa získať z obyčajnej vody mnohonásobne opakovanou elektrolýzou alebo destiláciou (tiež proces obohacovania). Molekuly H2O sú ľahšie, a preto sú pohyblivejšie, než molekuly D2O ťažkej vody – rýchlejšie sa odparujú pri varu, a tiež rýchlejšie disociujú na ióny.8

Vedci programu jadrovej energetiky USA sa však rozhodli použiť ako moderátor grafit, ktorý je ľahko dostupný. Postavili obrovskú „hranicu“ z grafitových blokov, a v určitej presne určenej štruktúre do nej umiestnili malé kusy uránovej rudy. Všetko sa to udialo vo veľkej tajnosti v Chicagu, pod hľadiskom športovej haly Chicagskej univerzity. 2-ho decembra 1942 Compton zatelefonoval svojmu kolegovi Conantovi na Harvardskú univerzitu: „Taliansky námorník sa úspešne vylodil. Domorodci sú priateľský.“ Táto kódovaná správa znamenala: „Fermiho jadrový reaktor pracuje. Uskutočnila sa prvá úspešná jadrová reťazová reakcia.“

Jadrový reaktor začal pracovať a reťazová reakcia prirodzenej uránovej rudy bola bezpečne stabilná. Uránova ruda však bola do takej miery „zriedená“ grafitom (moderátorom), že nebol schopný väčšieho energetického výkonu. V dôsledku prítomnosti 238U, ktorý reakcie brzdil, nemohlo dôjsť k obrovskému jadrovému výbuchu, ale reaktor nebol schopný ani významnejšej produkcie energie.9 K čomu bol dobrý tento reaktor, okrem toho, že ukázal možnosť vytvoriť stabilnú jadrovú reťazovú reakciu, ktorá sa sama udržuje? Už samotný vedecký prínos bol dôležitý, ale táto drahá jadrová „vatra“ sa postavila uprostred nebezpečnej vojny, keď akékoľvek výdavky boli opodstatnené, pokiaľ mali vojenské poslanie.

Fermiho reaktor obstál aj v tejto skúške. Síce energiu zo štiepenia 235U zatiaľ nevedeli zužitkovať a doslovne ju odvial prievan, počas činnosti reaktoru vznikol v reaktore ďalší prvok schopný štiepenia. Tie neutróny, ktoré sa nezužitkovali v reťazovej reakcii 235U a boli zachytené jadrami 238U, vytvorili nový izotop uránu

n + 92238U 92239U + γ.

V dôsledku prebytku neutrónov v jadre, 92239U prešiel dvomi beta rozpadmi po sebe. Vznikli tak dva také prvky, ktorých atómové číslo bolo 93 a 94. Tieto dva prvky, ktoré sa na Zemi nevyskytujú, sú umelým výtvorom človeka – neptúnium a plutónium.10 Spomínaná dvojica dvoch beta rozpadov nasledujúcich po záchyte neutrónu sú

92239U 93239Np + e, 93239Np 94239Pu + e.

Plutónium sa chemicky líši od uránu, a jeho oddelenie od uránu či čistenie je výrazne menej náročné, než rozdelenie ľahšieho a ťažšieho izotopu uránu. Okrem toho sa ukázalo, že plutónium 94239Pu je zrovna tak schopný štiepenia ako 92235U – kým však priemerný počet štiepnych neutrónov je v prípade 92235U 2,5, v prípade 94239Pu je 2,7.

8Ťažká voda D2O pri normálnom tlaku vrie pri teplote 101,4 °C, tzv. poloťažká voda HDO vrie pri teplote 100,7 °C, kým bežná voda H2O pri 100 °C.

9Reaktor mal skoro 400 ton. 330 ton predstavovali bloky grafitu, 4,9 ton kovového uránu a 49 ton oxidu uraničitého (UO2). Výkon reaktoru bol len niečo okolo 0,5 W. Reaktor nemal žiadne tienenie ani žiadne chladenie. Postavili ho za necelý mesiac. Tento Fermiho projekt dokázal, že reťazová reakcia sa dá vyvolať, a dá sa riadiť. Až po tomto úspechu „talianskeho námorníka“ sa rozbehol projekt Manhattan na plné obrátky.

10Polčas rozpadu 92239U je 23,45 minút, neptúnia 93239Np 2,36 dní a plutónia 94239Pu je 24110 rokov.

© 2020-2023 Paradise on Phys4U. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky