24-7 Spojité spektrá

24-1 Kvantové čísla; 24-2 Elektrónové vrstvy a periodická sústava prvkov; 24-3 Periodická sústava prvkov; 24-4 Oxidačné číslo a chemické väzby; 24-5 Spektrá mnohoelektrónových atómov; 24-6 Lasery; 24-7 Spojité spektrá; 24-8 Röntgenové lúče;

Úlohy

24-7 Spojité spektrá

Jeansov problém s „ultrafialovou katastrofou“ a Planckovo riešenie vychádzalo zo štúdia tepelného žiarenia telies. Ak skúmame žiarenie rozžeraveného volfrámového vlákna žiarovky, zistíme, že v žiarení je prítomná každá frekvencia, nepozostáva z ostrých čiar. Pri odparení železa v elektrickom výboji vznikne žiarenie, ktoré pozostáva z veľkého počtu dobre rozpoznateľných čiar, z  ktorých vieme identifikovať železo. Pokiaľ sa však pozrieme na svetlo roztaveného železa v peci, či na železný predmet rozpálený do červena, znova vidíme spojité spektrum, ktoré sa nedá rozpoznať od spektra rozžeraveného volfrámu (tej istej teploty), či žiarenia iného žeravého pevného alebo kvapalného telesa.

Slnko

Obr. 24.7:Slnko: plynová guľa bez ostrých okrajov, hraníc. Fotosféra je vrstva plynov, ktorá vyžaruje viditeľné svetlo. Niektoré frekvencie tohto svetla pohltí pri chromosféra.

V plyne s nízkym tlakom patria energetické hladiny elektrónov samotným atómom bez toho, aby tieto energetické hladiny boli narušené vonkajšími podmienkami. Energie majú dobre definovanú hodnotu, a miliardy iných atómov plynu majú rovnaké spektrum, vyžarujú len na presne definovaných frekvenciách.V pevných látkach, v kvapalinách a v silne stlačených plynoch atómy nie sú nerušené. Ich energetické hladiny sú neustále rušené, a toto rušenie je nepredvídateľné, energetické hladiny sú deformované vplyvom susedných atómov, naviac tieto vonkajšie poruchy interferujú. Za týchto okolností sú vo veľkom súbore atómov a molekúl dovolené prakticky všetky frekvencie.

Box 24-5 Niels Bohr a spektrum hmlovín

Niels Bohr, vo svojom slávnom článku z roku 1913, kde vyriešil problém atómu vodíka, sa zaoberal s otázkou, že prečo v laboratórnych podmienkach sme schopní vidieť len okolo 15 čiar Balmerovej série, kým v spektre hmlovín vesmíru ich vidíme až 33. Podal jednoduché vysvetlenie. V atóme vodíka je polomer n-tej dovolenej kružnicovej trajektórie rn = n2r1, kde n je hlavné kvantové číslo. V laboratórnych podmienkach pri meraniach používame relatívne riedky plyn, ten však nemôže byť príliš riedky, lebo by sme vo výbojovej trubici mali príliš malý počet atómov a svetlo ich žiarenia by bolo tak slabé, že by sme nevedeli merať. Stredná vzdialenosť medzi jednotlivými atómami vodíka zodpovedá potom približne polomeru r15 152 × 0,5 × 1010 m = 112 Å. V hmlovinách sú atómy vodíka od seba vzdialené viac, a umožnia elektrónom obsadiť aj dovolené trajektórie s polomerom r33 = 332r1 1000 × 0.5 × 1010 m = 500 Å. Vodíkový plyn v nich je teda veľmi riedky, hmloviny sú však v smere, v ktorom sa na ne pozeráme veľmi rozľahlé, a v smere pozorovania je dostatok atómov vodíka, aby sme ich žiarenie videli. Bohr tak uviedol krásny príklad použitia kvantovej mechaniky v astrofyzike, a ukázal, ako sa dá, napriek nezmernej vzdialenosti emisných hmlovín, zmerať hustota plynu v nich.

Spektrum Slnka je zaujímavá kombinácia viacerých typov spektier. Žiarenie Slnka meral veľmi precízne prvýkrát nemecký fyzik Joseph Fraunhofer5, a zistil, že spektrum Slnka je spojité, ale narúša ho mnoho tisíc absorpčných čiar, čo znamená, že k pozorovateľovi na Zemi mnohé frekvencie žiarenia nedorazia (presnejšie: dorazia silne oslabené). Slnko sa celé skladá z horúcich plynov, a jeho hustota smerom k stredu prudko narastá. V najhlbšej časti atmosféry Slnka sú atómy plynov tak blízko k sebe, že vyžarujú na všetkých frekvenciách, ich spektrum je spojité. Vrstvu, v ktorej vzniká toto žiarenie so spojitým spektrom nazývame fotosféra (obr. 24.7) – túto časť Slnka vnímame ako „povrch“ Slnka. Žiarenie fotosféry prechádza niekoľko tisíc kilometrov hrubou rednúcou vrstvou plynov tvoriacich atmosféru Slnka, ktorú nazývame chromosféra – tu sú už atómy osamote, dostatočne ďaleko od seba, a jednotlivé prvky pohltia tú časť prechádzajúceho žiarenia fotosféry, ktorá zodpovedá ich vlastnému charakteristickému žiareniu. Tieto pohltené frekvencie sa zjavia pozorovateľovi slnečného spektra ako tmavé Fraunhoferove čiary.6 Dôkladným skúmaním týchto absorpčných čiar sa ukázalo, že popri väčšinovom zastúpení vodíka a hélia sú v atmosfére prítomné všetky prvky, ktoré sú prítomné aj na Zemi, vrátane atómov uhlíka, dusíka a kyslíka. Túto metódu analýzy spektra používajú astronómovia aj na iné hviezdy, hmloviny či planéty (vrátane exoplanét – planét iných slnečných sústav), čím získavame informácie o ich chemickom zložení.

5Joseph Ritter von Fraunhofer [josef fraunhofer] (06.03.1787 - 07.06.1826) nemecký fyzik a výrobca optických šošoviek.

6Samozrejme, atómy atmosféry sa tým dostanú do vybudeného stavu, v ktorom nezotrvajú dlho a spontánnym prechodom vyžiaria príslušný fotón – vyžiaria ho však náhodným smerom, väčšinou nie smerom k  pozemskému pozorovateľovi.

© 2020-2023 Paradise on Phys4U. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky