24-3 Periodická sústava prvkov

24-1 Kvantové čísla; 24-2 Elektrónové vrstvy a periodická sústava prvkov; 24-3 Periodická sústava prvkov; 24-4 Oxidačné číslo a chemické väzby; 24-5 Spektrá mnohoelektrónových atómov; 24-6 Lasery; 24-7 Spojité spektrá; 24-8 Röntgenové lúče;

Úlohy

24-3 Periodická sústava prvkov

V predchádzajúcej časti sme videli, že keď zoberieme prvky rad radom podľa ich atómového čísla, objavuje sa opakujúci sa vzor, čo sa počtu elektrónov týka na valenčnej vrstve – tej zodpovedajú chemické vlastnosti prvkov v najväčšej miere, lebo práve táto vrstva je najďalej od jadra atómu, a najbližšie iným atómom.

To, že sa opakujú chemické vlastnosti prvkov periodicky, si všimli už chemici v  19-om storočí, keď usporiadali chemické prvky podľa ich hmotnosti. V tomto smere najdôležitejší krok bol zostavenie periodickej tabuľky prvkov, čo vykonal Dimitrij Mendelejev3. V tú dobu štruktúra atómov vôbec nebola známa, a viaceré chemické prvky ešte len čakali na objav (nemyslíme tým ťažké, umele vytvorené prvky z konca periodickej tabuľky prvkov, ale bežné prvky: hélium bol objavený v roku 1868, skandium v roku 1871, gálium v roku 1875, germánium v roku 1886, atď.).

Box 24-4 Dimitrij Ivanovič Mendelejev

Dimitrij Ivanovič Mendelejev (08.02.1834 - 02.02.1907 - podľa gregoriánskeho kalendára, podľa juliánskeho kalendára používaného v tú dobu v Rusku 27.01.1834 - 20.01.1907) ruský chemik a vynálezca. v roku 1863 bolo známych približne 56 chemických prvkov a každý rok bol objavený približne jeden nový chemický prvok. Už anglický chemik John Newlands [džon njúlends] si všimol v roku 1864, že pri usporiadaní prvkov podľa hmotnosti, ich chemické vlastnosti sa periodicky opakujú po ôsmych prvkoch – ako sme videli, to súvisí s tým, že po naplnení podvrstiev „s“ a „p“ elektróny ďalších prvkov si začnú sadať na novú vrstvu, než by uzavreli zatiaľ nie kompetnú vrstvu. Nové vrstvy začínajú vždy podvrstvou „s“, potom elektróny dokončujú nižšie vrstvy, než sa dostanú k podvrstve „p“ na valenčnej vrstve. Hneď následne začnú novú vrstvu s podvrstvou „s“, čím posúvajú valenčnú vrstvu o  jednu vyššie. Každá valenčná vrstva sa otvára podvrstvou ns a končí np. Vo valenčných vrstvách účinkujú vždy len elektróny podvrstiev 2s-2p, 3s-3p, 4s-4p, 5s-5p, 6s-6p. Medzitým sa obsadzujú nižšie vrstvy, ktoré toľko na chemické vlastnosti nevplývajú. Počet elektrónov na valenčnej vrstve je teda vždy 1 až 8 (najviac dva elektróny v podvrstve „s“ (l = 0) a najviac 6 v  podvrstve „p“ (l = 1)). Odtiaľ pochádza chemická mocnosť prvkov, čo John Newlands objavil empiricky a nazval ho zákonom oktávy (latinsky octo – osem).
Mendelejev samozrejme mal predchodcov. Francúzsky chemik Antoine Lavoisier [antuan lavuazie], ktorý položil základy modernej chémie a definoval chemický prvok (1789), ako objekt, ktorý sa už chemickými reakciami ďalej deliť nedá. Anglický fyzik a chemik William Prout [viliem prut], ktorý si všimol, že hmotnosti atómov chemických prvkov sú celočíselným násobkom hmotnosti atómu vodíka (1815). Francúzsky geológ Alexandre-Emile Béguyer de Chancourtois [alesndr-emil béžujé de šankurtuaz] si všimol, že ak chemické prvky sa usporiadajú podľa hmotnosti, chemické vlastnosti prvkov sa opakujú (1826) – snažil sa usporiadať prvky s rastúcou hmotnosťou do špirály na povrchu valca. Už vyššie spomínaný anglický chemik John Newlands usporiadal ním známych 64 chemických prvkov do systému použitím svojho zákona oktávy, jeho usporiadanie však nepočítal s novými prvkami, a na niektorých miestach mal dva prvky – jeho prácu odmietli publikovať.

Mendelejev bol skalopevne presvedčený, že chemické a fyzikálne vlastnosti prvkov, zoradených podľa hmotnosti, musia byť periodické, a odchýlky od tejto periodicity sú dané tým, že chemici ešte nepoznajú všetky prvky. Zostrojil preto svoju vlastnú tabuľku, v ktorej vynechal prázdne miesta pre prvky, ktoré sa mal objaviť neskôr. Taktiež, na niektorých miestach zmenil poradie prvkov určených ich hmotnosťou, a uprednostnil periodicitu vlastností. Domnieval sa, že tento krok je nútený urobiť len preto, lebo v prípade niektorých prvkov zle určili ich atómovú hmotnosť. Inými slovami, v tú dobu sa verilo, že chemické vlastnosti sú určené atómovou hmotnosťou prvkov, dnes vieme, že sa v skutočnosti odvíjajú od počtu protónov v jadre (čo určuje počet elektrónov v elektrónovom obale).

Podoba periodickej tabuľky prvkov v súčasnosti je ukázaná na obr. 24.4 na strane §. Každý jeden riadok, tzv. perióda, obsahuje len také prvky, ktorých elektróny najviac vzdialené od jadra (valenčné) sú na tej istej vrstve, a tvoria valenčnú vrstvu. Sú to vždy elektróny podvrstvy „s“ (l = 0) a „p“ (l = 1), ktorých hlavné kvantové číslo n je rovnaké. Súčasne je totožné s poradovým číslom riadku periodickej tabuľky (s periódou). Prvky, ktorých posledné elektróny práve zapĺňajú podvrstvy „s“ (l = 0) sú v prvých dvoch stĺpcoch tabuľky; prvky, ktorých posledné elektróny zapĺňajú práve podvrstvy „p“ (l = 1), tvoria posledných šesť stĺpcov periodickej tabuľky. Zvislé stĺpce periodickej tabuľky sú pre chemikov mimoriadne dôležité. Prvé dva a posledných šesť stĺpcov tvoria najdôležitejšie chemické skupiny.

PTP

Obr. 24.4:Periodická sústava prvkov

V 1. skupine nachádzame vodík a pod ním alkalické kovy, ktorých hustota je veľmi malá; všetky sú chemicky veľmi aktívne, ich oxidačné číslo, mocnosť je 1. Nie je prekvapivé, že sú tak aktívne, nakoľko chemické vlastnosti najviac ovplyvňujú valenčné elektróny. Tie sú najďalej od jadra atómu, a k nim sa dostanú susedné atómy najľahšie – v prvej skupine majú všetky atómy jediný elektrón na valenčnej vrstve, o ktorý ľahko prídu (fyzikálne sa to prejavuje tak, že ich ionizácia vyžaduje menej energie než u prvkoch ostatných skupín).

Počet valenčných elektrónov v 2. skupine je 2 (príslušné podvrstvy „s“ s l = 0 sú zaplnené). Začínajúc so štvrtým riadkom, po prvkoch druhej skupiny pokračujú prvky, ktoré vo valenčnej vrstve stále majú len dva elektróny (po vápniku: skandium, titán, vanád, až po zinok). Keby chemické vlastnosti záviseli len od valenčných elektrónov, a ničoho iného, tak by museli chemicky reagovať presne tak, ako vápnik. U týchto prvkoch nové elektróny si sadajú na hlbšie, neuzavreté vrstvy s nižším hlavným kvantovým číslom n, než je hlavné kvantové číslo valenčných elektrónov.

Elektróny na valenčnej vrstve začnú pribúdať až v posledných šiestich skupinách tabuľky (skupiny 13 až 18 – už sme povedali, že skupín je celkom 18).

V poslednej skupine (18) sa nachádzajú vzácne plyny, či inertné plyny (zhora dole od hélia, až po radón – teoreticky aj oganesón, ale vytvoriť ho vieme len umelo, jeho jadro je veľmi nestabilné, a jeho vlastnosti sa odhadujú len teoretickými výpočtami). Nazývame ich vzácnymi plynmi, lebo sú „uzavreté“, neradi sa spolčujú s inými prvkami, ani sami so sebou. Za normálneho tlaku a teploty vytvárajú atomárny plyn (He, Ne, Ar, atď.), na rozdiel od vodíka (H2), dusíka (N2), či kyslíka (O2), ktorých molekuly plynu sa skladajú z dvoch atómov. Atómy vzácnych plynov sú menšie, naviac neradi vstupujú do reakcií, a preto difundujú cez stenu nádob. Ich uzavretosť súvisí s doslovnou uzavretosťou – ich valenčná podvrstva „p“ (l = 1) je zaplnená. Prejavuje sa to aj tým, že ich ionizácia vyžaduje viac energie, než ionizácia prvkov zo skupín 1 až 17.

V prostrednej tabuľke sa nachádzajú prechodové prvky – ako sme už uviedli, v ich prípade posledné elektróny napĺňajú neuzavreté vrstvy hlbšie v  atóme. V šiestom a siedmom riadku periodickej tabuľky prvkov (valenčné vrstvy s  n = 6 a n = 7) sú pod valenčnými vrstvami dokonca dve neuzavreté vrstvy hlboko v  atóme. Za báriom (Z = 56 – 2. skupina) sa nachádzajú tzv. lantanoidy, u ktorých posledné elektróny zapĺňajú hlavne vrstvu o dve „poschodia“ nižšie (zapĺňajú vrstvu n = 4) – preto sa tak chemicky málo líšia medzi sebou (a píšeme ich do samostatného riadku pod hlavným telom tabuľky). Lantán je prvým prvkom tejto špeciálnej skupiny. Táto situácia sa opakuje aj po rádiu (Z = 88 – tiež 2. skupina), keď u nasledujúcich prvkoch posledné elektróny zapĺňajú vrstvu znova o dve „poschodia“ nižšie (n = 5), než je valenčná vrstva (n = 7). Prvým prvkom je aktínium a jeho nasledujúce prvky nazývame aktinoidy.

LiF

Obr. 24.5:Vznik lítia fluorného.

3Dimitrij Ivanovič Mendelejev (08.02.1834 - 02.02.1907 - podľa gregoriánskeho kalendára, podľa juliánskeho kalendára používaného v tú dobu v Rusku 27.01.1834 - 20.01.1907) ruský chemik a vynálezca.

© 2020-2023 Paradise on Phys4U. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky