24-1 Kvantové čísla

24-1 Kvantové čísla; 24-2 Elektrónové vrstvy a periodická sústava prvkov; 24-3 Periodická sústava prvkov; 24-4 Oxidačné číslo a chemické väzby; 24-5 Spektrá mnohoelektrónových atómov; 24-6 Lasery; 24-7 Spojité spektrá; 24-8 Röntgenové lúče;

Úlohy

24-1 Kvantové čísla

Už sme sa zoznámili s možnými dráhami elektrónov v atóme vodíka, ktoré vyhovujú kritériám Bohra a Sommerfelda, a môžeme prejsť k otázke štruktúry atómov s  väčším počtom elektrónov.

Bohr zaviedol hlavné kvantové číslo n. V jeho modeli kvantoval hodnotu momentu hybnosti, inými slovami, vyznačil pre moment hybnosti len určité (dovolené) hodnoty. Toto sa však zmenilo. Naďalej zachováme n, ako hlavné kvantové číslo, ale vzťahuje sa odteraz na energetickú hladinu elektrónu, ktorá je kvantovaná tiež, môže teda nadobudnúť len určité hodnoty (n = 1,2,3,), ako sme to už zaviedli.

Druhé kvantové číslo je vedľajšie kvantové číslo l (je zvykom nazývať tiež dráhové, či orbitálne kvantové číslo), ktoré sa objavilo po zavedení eliptických trajektórií Sommerfeldom. Toto kvantové číslo lepšie charakterizuje moment hybnosti elektrónu, ktorý závisí od eliptičnosti dráhy. Kružnicová trajektória má maximálny moment hybnosti; trajektória, ktorá prechádza jadrom atómu má nulový.Skúmaním spektier rôznych atómov sa zistilo, že vedľajšie kvantové číslo môže nadobúdať len celočíselné hodnoty medzi 0 a n 1. Napríklad, ak n = 1, potom hodnota vedľajšieho kvantového čísla môže byť len l = 0; ak n = 3, potom l = 0,1 alebo 2. V prípade atómu vodíka, kde je len jeden elektrón, pretiahnutý tvar (eliptičnosť) trajektórie moc nezaváži (až na malú relativistickú korekciu), pri danej hodnote n je energia v podstate stále tá istá. V prípade väčších atómov (presnejšie, kde je viac elektrónov), je závislosť od tvaru trajektórie už významnejšia. Na obr. 24.1 je schematický náčrt štruktúry atómu sodíka; tento atóm má 11 elektrónov, lebo elektrický náboj jadra atómu je + 11e. Ak 11-tý elektrón sa pohybuje na kružnicovej trajektórii, 10-ty elektrón svojim elektrickým nábojom čiastočne tieni náboj jadra atómu. Pokiaľ sa však pohybuje po eliptickej trajektórii, potom prenikne do tieniacej oblasti, a časť svojho obehu strávi pod pôsobením silnej elektrostatickej príťažlivosti jadra. Preto energia elektrónov na dráhach s rôznymi hodnotami l sa môže významne líšiť aj vtedy, keď ich hlavné kvantové číslo n je rovnaké.

atóm sodíka

Obr. 24.1:Schematický náčrt atóm sodíka. Energia posledného, 11-ho elektrónu závisí od toho, či sa pohybuje po kružnicovej alebo eliptickej trajektórii.

Box 24-1 Kvantové číslo l a tvar trajektórie

Toto je pohľad klasickej fyziky a pozostatok Bohrovej predstavy z obdobia tzv. „naivnej kvantovej fyziky“. Vedľajšie kvantové číslo l skutočne charakterizuje tvar trajektórie, ale ukázalo sa, že trajektória, ktorá má najvyššiu symetriu, kružnicová, má nulový moment hybnosti, kým eliptické majú o to väčší moment hybnosti, čím sú viac pretiahnuté. Vedľajšie kvantové číslo l = 0 preto používame na popis najviac symetrickej trajektórie s  nulovým momentom hybnosti – kružnicovej trajektórie. Ak si spomenieme na to, že elektrón v skutočnosti nemá presne definovanú polohu a skôr si ho predstavujeme ako trojrozmerný mrak so záporným elektrickým nábojom, tak presnejšia predstava elektrónu s vedľajším kvantovým číslom l = 0 je mrak pripomínajúci guľovú vrstvu, ktorá je najhustejšia vo vzdialenosti od jadra rovnajúcej sa polomeru klasickej kružnicovej trajektórie – smerom dovnútra, k jadru atómu redne, ako aj smerom von, smerom do nekonečna. Mraky pre l = 1,2, sú čím ďalej zložitejšie, a tu ich nebudeme popisovať – pripomínajú časti kuriózneho pomaranču, ktoré keď zložíme dohromady, vytvoria guľovú vrstvu podobnú mraku l = 0, čo do tvaru aj veľkosti. Tieto tvary sa pre každé hlavné kvantové číslo n opakujú, s rastúcim n sú však väčšie.

V spektroskope pozorované jednoduché spektrálne čiary sa rozštiepili na viac čiar, pokiaľ žiariaci plyn bol pod vplyvom silného magnetického poľa – tento jav sa podarilo interpretovať na základe Bohrovho modelu atómu. Elektróny obiehajúce na svojich trajektóriách môžeme chápať, ako malé elektrické slučky, v  ktorých obiehajúci elektrón predstavuje elektrický prúd – ten vytvára magnetické pole kolmé na rovinu obiehania elektrónu (rovinu slučky). Zistili, že za prítomnosti vonkajšieho magnetického poľa magnetické pole slučky (a tým aj orientácia roviny obiehania elektrónu) nemôže ukazovať v ľubovoľnom smere, ale aj tento smer je kvantovaný. Magnetické pole slučky (meraná v určitých jednotkách, s čím sa tu nezaoberáme) sa vo vonkajšom magnetickom poli môže orientovať len tak, že jeho zložka v smere vonkajšieho poľa je celé číslo m, ktoré nazývame magnetické kvantové číslo. Nakoľko magnetické pole (prakticky jeho magnetický moment) je úmerný l, dovolené smery sa dajú určiť tak, ako to ukazuje obrázok 24.2. Ak l = 1, možné hodnoty m 1,0,1; ak l = 2, možné hodnoty m 2,1,0,1,2 a obdobne je to aj pre väčšie hodnoty vedľajšieho kvantového čísla l. Vo všeobecnom prípade, pre dané l, počet možných hodnôt m je 2l + 1 (celé čísla od l po l). Samozrejme, ak l = 0, potom jediná možná hodnota je m = 0.

magnetický moment

Obr. 24.2:Vektory ukazujúce orientáciu magnetického momentu elektrónu vo vonkajšom magnetickom poli. Sú dovolené len tie smery, ktorých zložke v smere vonkajšieho poľa je celé číslo (+,, alebo 0).

V súvislosti s jemným rozštiepením spektrálnych čiar musíme spomenúť ešte pojem spinu elektrónu. Spomenuli sme už v súvislosti s Bohrovým modelom atómu, že na elektrón môžeme hľadieť, ako na rotujúcu guľu so záporným elektrickým nábojom – čo dodáva elektrónu vlastné magnetické pole. Aby sa dali vysvetliť niektoré detaily spektra atómov, bolo potrebné konštatovať, že aj spin (rotácia) elektrónu je kvantovaný. Rotácia elektrónu vyvoláva magnetické pole, ktorého vektor magnetického momentu je rovnobežný s osou rotácie elektrónu – tento magnetický moment pod vplyvom vonkajšieho magnetického poľa sa orientuje buď v  smere vonkajšieho magnetického poľa, alebo v opačnom smere než ukazuje vonkajšie magnetické pole. Tým sme sa dostali ku štvrtému (a tým poslednému) kvantovému číslu, ktoré nazývame spinové kvantové číslo, ktorej hodnota s môže byť + 1 2 alebo 1 2 . (Dve veci: za prvé, líšia sa o 1 zrovna tak, ako sa líšia susedné možné hodnoty v prípade všetkých ostatných kvantových čísiel; za druhé, preto musíme brať 1 2 , lebo magnetický moment pochádzajúci zo spinu je presne polovica magnetického momentu pochádzajúceho z  m = 1.)

Vidíme, že elektrón v atóme vodíka zaujme ten stav (zo všetkých možných), v  ktorom má najmenšiu možnú energiu (n = 1). Ak ho vybudíme, dostane sa do energeticky vyššieho stavu, odkiaľ sa môže dostať naspäť buď jediným skokom, alebo medziskokmi (zase do stavu s n = 1), pričom nadbytočnú energiu vyžiari pri každom samostatnom skoku jediným fotónom. Ak teda zoskočí naspäť v dvoch skokoch, vyžiari dva fotóny. Deje sa to rovnako aj v prípade atómov s viacerými elektrónmi?

Pokiaľ by tomu tak bolo, v nevybudenom stave by sa všetky elektróny atómu (v prípade napr. lawrencia 103 elektrónov) nasúkali na prvú Bohrovu trajektóriu. Čím by bolo atómové číslo väčšie, tým viac nahustená by bola táto trajektória, pričom by sa zmenšil aj polomer trajektórie, lebo rastom atómového (tj. protónového) čísla rastie príťažlivá sila jadra.

Keby to bola pravda, rozmer atómov by sa prudko zmenšoval rastom atómového čísla, a napríklad, atóm olova by bol výrazne menší, než atóm hliníka. Experimenty však ukazujú, že tomu tak nie je; objem atómov, v závislosti na atómovom čísle, sa síce periodicky mení, ale v podstate zostáva skoro rovnaký v  celej periodickej tabuľke prvkov. Aby sa vysvetlilo, že nedochádza k  prehusteniu elektrónov na najnižších trajektóriách, rakúsky fyzik W Pauli1 vyslovil ďalší obmedzujúci princíp pre elektróny.
Pauliho vylučovací princíp hovorí: v atóme sa nemôžu nachádzať dva elektróny, ktoré by mali všetky štyri kvantové čísla rovnaké

Box 24-2 Wolfgang Ernst Pauli

Wolfgang Ernst Pauli [volfgang ernst pauli] (25.04.1900 - 15.12.1958), fyzik rakúskeho pôvodu, nositeľ Nobelovej ceny za fyziku za rok 1945, „za objav vylučovacieho princípu, tiež nazývaného Pauliho vylučovací princíp“. Ako teoretický fyzik hral významnú úlohu pri budovaní modernej kvantovej teórie. Svoj doktorát z fyziky získal u Sommerfelda veľmi mladý, keď mal ešte len 21 rokov. Sommerfeld ho požiadal, keby napísal prehľadový článok Einsteinovej teórie relativity do Encyklopédie matematických vied (Encyklopädie der mathematischen Wissenschaften). Tento článok mal nakoniec 237 strán, a Einstein ho veľmi pochvaľoval. Zo spomínanej encyklopédie sa dodnes znova, a znova vydáva jediná časť – Pauliho článok o relativite, dodnes slúži ako referenčný zdroj pre vedcov. Pauli rozpracoval teóriu nerelativistického spinu, predpovedal tiež záhadnú a dlho nelapenú časticu, ktorá vzniká napríklad pri rozpade neutrónu, časticu neutríno. Bol jedným z  tisícovky významných vedcov, ktorí v priebehu druhej svetovej vojny opustili Európu a posilnili vedeckú komunitu v Spojených štátoch amerických. Wolfgang Pauli bol nadaný, vzdelaný a perfekcionista, žiaľ, bol pri tom často aj arogantný. Jedna anekdota popisuje jeho stretnutie s iným popredným fyzikom, s  Paulom Ehrenfestom. Ehrenfest poznal Pauliho články, ale osobne ho predtým nestretol. Po pár minútovom rozhovore Ehrenfest prehlásil „Myslím, že váš článok v Encyklopédii [spomínaný článok o relativite] sa mi páči viac, než vy...“ na čo Pauli odpovedal „To je zvláštne. Pokiaľ ide o mňa, ja to s vami mám presne naopak“. Treba povedať, že sa po tejto príhode stali priateľmi. Iná anekdota ukazuje Pauliho v inom svetle. Na Solvayskej konferencii v roku 1927 Einstein a Planck viedli debatu o viere a náboženstvách. Postupne sa do debaty zapájali aj iní účastníci. Paul Dirac (Nobelova cena za fyziku za rok 1933) logickými argumentmi obhajoval svoj názor, že Boh je výplodom ľudskej fantázie. Heisenberg bol miernejšieho názoru, ale Pauli len mlčal. Nakoniec sa na neho obrátili, nech povie svoj názor. „Dobre, musím povedať, že náš priateľ Dirac vytvoril vlastné náboženstvo, ktorého prvým prikázaním je, že Boh neexistuje, a Paul Dirac je jeho prorokom.“ (Heisenberg, Werner (1971). Physics and Beyond: Encounters and Conversations. Harper and Row. str. 87. ISBN 978-0-06-131622-7)

1Wolfgang Ernst Pauli [volfgang ernst pauli] (25.04.1900 - 15.12.1958), fyzik rakúskeho pôvodu, nositeľ Nobelovej ceny za fyziku za rok 1945, „za objav vylučovacieho princípu, tiež nazývaného Pauliho vylučovací princíp“.

© 2020-2023 Paradise on Phys4U. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky