21-3 Vedenie elektrického prúdu v plynoch

21-1 Kladné a záporné ióny; 21-2 Faradayove zákony; 21-3 Vedenie elektrického prúdu v plynoch; 21-4 Vzťah medzi hmotnosťou a nábojom elektrónu; 21-5 Elektrický náboj a hmotnosť elektrónu; 21-6 Thomsonov model atómu ; 21-7 Rutherfordov model atómu; 21-8 Elektrická vodivosť v pevných látkach; 21-9 Polovodiče; 21-10 Termická emisia; 21-11 Kryštalické usmerňovače prúdu; 21-12 Tranzistory; 21-1 Solárne panely a rádioaktívne zdroje prúdu;

Úlohy

21-3 Vedenie elektrického prúdu v plynoch

Ďalší dôležitý krok na poli elektrických vlastností látok vykonal slávny anglický fyzik J.J. Thomson10. Kým Faraday skúmal elektrický prúd vedený kvapalinami, tak J.J.11 (lebo jeho kolegovia a študenti ho prezývali len takto) sa sústredil na tok elektrického prúdu v plynoch.

V moderných mestách v polovine 20-ho storočia, ak sa človek vydal večer do ulíc, mohol obdivovať mnohé žiariace reklamné „neónky“, plnené neónom (žiari prenikavo červenou farbou) a héliom (žiari bledozelenou farbou). Neskôr sa k  osvetleniu interiérov začali široko používať žiarivky využívajúce fluorescenčné trubice (používajú sa dodnes). V týchto trubiciach tečie v zriedenom plyne elektrický prúd pod vysokým napätím; jedná sa o jav, ktorý J.J. Thomson skúmal celý svoj život. Rovnako, ak v kvapalinách aj v plynoch vzniká elektrický prúd vďaka pohybu kladných a záporných iónov, ktoré sa v elektrickom poli pohybujú vzájomne opačným smerom. Kladné ióny sa podobajú tým iónom, ktorými sme sa stretli v prípade kvapalín (sú to kladne nabité atómy alebo molekuly daného plynu), avšak záporné ióny majú výrazne menšiu hmotnosť, a nesú záporný jednotkový elektrický náboj – vieme o nich, že sú to elektróny.

pohyb nosičov náboja

Obr. 21.2:V dôsledku elektrického prúdu v zriedených plynoch sa v plyne pohybujú kladne aj záporne nabité častice (v opačných smeroch).

V roku 1897 používal J.J. Thomson ku skúmaniu týchto (vtedy) záhadných častíc prístroj znázornený na obr. 21.2. Jedná sa o sklenenú trubicu, ktorá je plnená zriedeným plynom, kde na jednom konci bola katóda, kým na boku sa nachádzala anóda. V dôsledku tohto usporiadania záporné ióny „katódového lúča“ minuli anódu, leteli rovno ďalej, a narazili na rozšírenú stenu trubice (na obrázku vpravo). Tento rozširujúci sa koniec bol z vnútra potiahnutý fluoreskujúcou látkou, ktorá zablikala vždy v mieste dopadu rýchlo sa pohybujúcej častice. Táto trubica sa veľmi podobá na obrazovku starších televíznych prijímačov (spred éry LCD, plazmových a LED obrazoviek), v ktorých obraz vznikal vďaka tenkému elektrónovému zväzku, ktorý sa „rozmetal“ po fluoreskujúcej ploche do 625 vodorovných riadkov 50-krát za jednu sekundu. Thomson (v tejto rannej ére elektroniky) sa však uspokojil s výrazne menej senzačným pohľadom. Thomson napríklad umiestnil kovový kríž do cesty elektrónovému zväzku, a spozoroval, že ten vrhá tieň na fluoreskujúcu plochu obrazovky, čím sa dokázalo, že tieto čiastočky (elektróny) sa pohybujú po priamke rovnako ako svetlo.

10Joseph John Thomson [džosef džon tomson] (18.12.1856-30.08.1940) - anglický fyzik, nositeľ Nobelovej ceny za fyziku (1906) za jeho zásluhy na poli teoretickej fyziky a experimentálneho výskumu v oblasti vedenia elektrických prúdov v plynoch. Často sa používajú aj jeho iniciály, teda J.J. Thomson (džei džei tomson), aby sa odlíšil od jeho syna (George Paget Thomson), ktorý sa stal laureátom Nobelovej ceny za fyziku v roku 1937.

11džei-džei

© 2020-2023 Paradise on Phys4U. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky