2-9 Archimedov zákon

2-1 Rovnováha a sily; 2-2 Rovnováha a krútiaci moment sily; 2-3 Ťažisko; 2-4 Vektory; 2-5 Ľubovoľne orientované sily; 2-6 Trenie; 2-7 Tlak kvapalín; 2-8 Pascalov zákon; 2-9 Archimedov zákon

Úlohy

2-9 Archimedov zákon

Prejdime teraz k veľmi závažnej otázke, k pevným telesám plávajúcim v kvapaline. Každý vie, že kus dreva vo vode pláva, lebo jeho merná hustota je menšia, ako merná hustota vody (tj. jednotka jeho objemu má menšiu tiaž), a kus železa sa ponorí, lebo má väčšiu mernú hustotu. Síce pevný kovový predmet voda nedokáže udržať nad hladinou a ten sa ponorí na dno, v skutočnosti však zistíme, že ponorené telesá majú menšiu tiaž.

Pascalov zákon

Obr. 2.17:a
Znázornenie Pascalovho zákona.

Na obrázku 2.18 vidíme kovový hranol zavesený na pružinové váhy najprv jednoducho vo vzduchu a potom ponorený do určitej kvapaliny s mernou hustotou γ N/cm3. Neprekvapme sa ak vidíme, že v prípade predmetu ponoreného do kvapaliny sa ukáže tiaž telesa na pružinových váhach menšou, než bola len na vzduchu. Zdá sa byť zjavným, že kvapalina musí vytvárať vztlakovú silu a preto ukazuje pružinová váha menšiu tiaž. Vypočítajme, aká veľká by táto sila mohla byť .

Podľa obrázku 2.18b pôsobí na vrchnú stenu hranola tlak hγ a vrchnú stenu tlačí smerom dole sila F = pA = hγab. Je tu však prítomný aj tlak smerujúci smerom hore, pôsobiaci na dolnú stenu hranola v hĺbke h + c pod hladinou kvapaliny. Veľkosť tohto tlaku je (h + c)γ, a z toho plynie, že sila smerujúca smerom hore je (h + c)γ ab = hγab + cγab. Vztlaková sila, rozdiel sily smerujúcej hore a dole, je väčšia

vztlaková sila = Fhore Fdole = hγab + cγab hγab = cγab = γ abc = merná hustota kvapaliny ×objem telesom vytlačenej kvapaliny = tiaž telesom vytlačenej kvapaliny.

Náš výpočet sme urobili pre hranol, výsledok je však platný pre teleso ľubovoľného tvaru a nazývame ho Archimedov zákon:

Obr. 2.4: Jednoduchá metóda pre určenie ťažiska telesa s nepravidelného tvaru.
Archimedov zákon
Obr. 2.18: Hranol zavesený na pružinové váhy (a) vo vzduchu, (b) ponorený do kvapaliny s mernou hustotou γ.
Každé teleso ponorené (čiastočne, alebo úplne) do kvapaliny je nadľahčené tiažou rovnej tiaži kvapaliny telesom vytlačenej.

Tento preslávený zákon objavil Archimedes – podľa ústnej tradície – počas kúpania sa, a potom pobehoval po uliciach Alexandrie volajúc: „Heuréka“ („Našiel som“). Ľud mesta veľký objav nechal chladným; mysleli si pravdepodobne, že vo vani našiel stratený kus mydla. Či je vyprávanie pravdivé, či nie, je podstatne vierohodnejší príbeh, podľa ktorého Archimedes tento zákon použil k rozhodnutiu o pravosti zlatej koruny, o ktorej mali podozrenie, že zlatník ho vyrobil nie z rýdzeho zlata. Archimedes rozhodol o pravosti bez toho, že by z koruny ulomil čo by kus, alebo že by bol jej povrch poškriabal: korunu zavesil na pružinu a zmeral jej hmotnosť po vnorení do vody a výsledok porovnal s meraním na vzduchu. Predpokladajme, že normálna tiaž koruny na vzduchu bola 27 newtonov, ale ponorená do vody len 25,6 newtonov. Pokles tiaže je 27 25,6 = 1,4 N, čo je vyvolané vztlakovou silou vody a podľa Archimedovho zákona zodpovedá presne tiaži vody, ktorú koruna vytlačila. Merná hustota vody je 10 mN/cm3, preto koruna vytlačila vodu s objemom 140 cm3, čo samozrejme zodpovedá objemu koruny. Nakoľko merná hustota je pomer tiaže a objemu telesa, mernú hustotu koruny môžeme vypočítať: 27000 : 140 = 193 mN/cm3, čo je presne merná hustota rýdzeho zlata. Archimedes mohol s najväčšou istotou prehlásiť, že koruna bola zhotovená z rýdzeho zlata a zlatník je čestný človek.

Archimedov zákon môžeme aplikovať samozrejme aj pre plávajúce telesá, ponorené do kvapaliny len čiastočne. V tomto prípade je plávajúcim telesom napríklad loď – jej celková tiaž sa rovná tiaži ňou vytlačenej vody.

Môžeme sa pokúsiť aj o vyriešenie iného, zložitejšieho príkladu. Predpokladajme, že kameň s tiažou 2 N váži po ponorení do vody len 1,4 N a pri ponorení do oleja 1,5 N. Aká je merná hustota oleja? Nakoľko kameň ponorený do vody stratil zo svojej tiaže 0,6 N, jeho objem je 60 cm3. Kameň s objemom 60 cm3 stratil zo svojej tiaže 0,5 N, preto 60 cm3 oleja má tiaž 0,5 N; merná hustota oleja je 0,560 = 8,3 mN/cm3.

© 2020-2023 Paradise on Phys4U. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky