2-7 Tlak kvapalín
2-1 Rovnováha a sily; 2-2 Rovnováha a krútiaci moment sily; 2-3
Ťažisko; 2-4 Vektory; 2-5 Ľubovoľne orientované sily; 2-6 Trenie; 2-7
Tlak kvapalín; 2-8 Pascalov zákon; 2-9 Archimedov zákon
2-7 Tlak kvapalín
Kvapaliny nemajú presne určený tvar, ale nadobúdajú tvar nádob, v ktorých sa skladujú. Nech je to akokoľvek, úplný objem kvapalín sa zachováva; jeden liter vody zostane jedným litrom vody, nech ho nalejeme do plochej misky, alebo do úzkej vysokej nádoby.
Predstavme si valcovitú sklenenú nádobu naplnenú vodou. Voda tiež má váhu a pôsobí silou na dno nádoby, rovnakou silou, akou by pôsobil v podobe ľadu valcovitého tvaru, pokiaľ by nádoba nemala bočné steny. Táto sila sa rozkladá na celkovej ploche dna nádoby takým spôsobom, že na každý centimeter štvorcový pripadá rovnaká časť celkového zaťaženia. Túto silu pripadajúcu na jednotku plochy nazývame tlakom, jeho symbol je p. Tlak je teda podielom tlakovej sily a tlačeného povrchu
p=FAaF=pA. |
Každá rovnica musí byť rovnicou v pravom slova zmysle, tj. musia sa rovnať nie len číselné hodnoty oboch strán, ale aj rozmery, tj. jednotky, v ktorých rôzne veličiny udávame. Nech je napríklad tlak 10 newton/cm2; aká bude hodnota tlakovej sily F, ak tento tlak pôsobí na plochu veľkosti 1 dm2?
F=pA=10Ncm2×3 dm2=30 N dm2cm2=??? |
Takéto jednotky vôbec nepoznáme. Musíme si ale všimnúť, že v čitateli a v menovateli máme dva typy jednotiek veľkosti plochy, dm2 a cm2. Nemusíme robiť nič iné, než počítať s rovnakými jednotkami plochy. Prepočet je veľmi jednoduchý, lebo 1 dm2=100 cm2. Potom
F=30 N dm2cm2=(30 N)(100 cm2)cm2=3000 N=3 kN |
(K rovnakému výsledku sa dopracujeme samozrejme aj vtedy, keď prepočítame tlak do jednotiek N/cm2.)
Na obrázku 2.15 vidíme nádobu plnú kvapaliny so zakresleným stĺpcom vody štvorcového prierezu s prierezom 1 cm2; výška stĺpca kvapaliny je vzdialenosť medzi dnom a hladinou kvapaliny: označíme h. Objem tohto stĺpca je h cm3 a jeho tiaž sa rovná h násobku tiaže 1 cm3 kvapaliny. Túto veličinu, tiaž 1 cm3 kvapaliny (meranej v newtonoch) nazývame mernou hustotou a označme γ (malé grécke gama). (Poznamenajme, že hmotnosť 1 cm3 látky – meranej v gramoch – nazývame hustotou a značíme ρ. Ćíselná hodnota mernej hustoty a hustoty je skoro rovnaká3, ich rozmer sa však líši: rozmer mernej hustoty je newton/cm3 a rozmer hustoty je g/cm3.)
Tiaž stĺpca kvapaliny (napr. vody) je podľa toho hγ newtonov; každý centimeter štvorcový dna nádoby je zaťažený takouto silou. Nakoľko silu pôsobiacu na jednotkovú plochu nazývame tlakom, môžeme napísať nasledujúci základný vzťah
p=hγ.
Doterajšie výpočty sme urobili pre dno nádoby, ale na základe podobných úvah bude vzťah pre tlak p alebo tlakovú silu pA rovnaký pre ľubovoľnú hĺbku h. Ako príklad vypočítajme aký je tlak morskej vody v hĺbke 3000 m. Vo vodnom stĺpci so základom veľkosti 1 cm2 a vysokom 3000 m je 300000 cm3 vody. Ak za mernú hustotu vody zoberieme rovno 10 mN/cm3, potom týchto 300000 cm3 vody má tiaž 3000 N, tj. 3 kN. V hĺbke 3000 metrov je tlak vody 3000 N/cm2. Ak si v tejto hĺbke predstavíme plochu veľkosti 1 m2, tak túto plochu zaťažuje voda s hmotnosťou 10000×300 kg, teda tlačí na ňu sila 30 miliónov newtonov4.
Kvapaliny, alebo voda nemá určený tvar, nevie odolávať tlaku, ktorý na ňu pôsobí z nejakého smeru tak, ako sa to deje v prípade ocele, ktorú môžeme zachytiť napríklad do zveráku. Namiesto toho voda roztečie do všetkých možných smerov, čím je zabezpečené to, že tlak vo všetkých smeroch bude rovnaký. Preto náš vzťah p=hγ môžeme využiť aj pre výpočet tlaku, ktorým voda pôsobí na bočné steny nádoby a to v ľubovoľnej hĺbke h a nezávisle od toho, že aký sklon má stena nádoby v danom bode. Z tohto pohľadu je nepodstatné, že aký tvar má nádoba.
Na obrázku 2.16 sú dve nádoby rôzneho tvaru naplnené
do rovnakej výšky s rovnakou kvapalinou, ktorej merná hustota je
γ;
tlak na dne nádob je v oboch prípadoch
h1γ a v bode
A je v oboch
prípadoch h2γ.
3Jednotkou sily je v sústave SI 1 newton. V staršej sústave MKGS je jednotkou sily 1 kilopond a platí, že 1 kp≈10 N, čo nie je presná rovnosť. Jednotka kilopond, čo sa tiaže týka, bola veľmi praktická, lebo tiaž telesa s hmotnosťou 1 kilogram bol skoro presne 1 kilopond. Dávala teda praktickú predstavu o veľkosti tiaže na základe hmotnosti. V iných oblastiach však už jednotka kilopond tak výhodná nie je. Preto túto jednotku sústava SI neprevzala a používa namiesto toho jednotku newton. Neskôr to bude zrejmé, že prečo.
4tiaž 1 kg je približne 10 N, tiaž 1 g je približne 10 mN