Processing math: 100%

2-4 Vektory

2-1 Rovnováha a sily; 2-2 Rovnováha a krútiaci moment sily; 2-3 Ťažisko; 2-4 Vektory; 2-5 Ľubovoľne orientované sily; 2-6 Trenie; 2-7 Tlak kvapalín; 2-8 Pascalov zákon; 2-9 Archimedov zákon

Úlohy

2-4 Vektory

Niekoľko veličín – je to napríklad doba času, peniaze, teplota – má len veľkosť, teda nás zaujímajúce údaje sa dajú vystihnúť jednoducho číslom: 30 rokov, 27,19 doláru, 75 ℃ atď. Takéto veličiny nazývame skalárnymi veličinami. Sú však aj iné veličiny, pre ktorých je okrem ich veľkosti charakteristický aj ich smer. Napríklad silu nemôžeme popísať čisto tým, že povieme: jej hodnota je 30 newtonov. Pokiaľ chceme dostať úplný obraz, tak musíme udať aj smer sily. Takéto veličiny nazývame vektorovými veličinami. Vektory môžeme najjednoduchšie zobraziť šípkami. Dĺžka šípky – vo vhodne zvolených jednotkách – zobrazuje veľkosť veličiny, a jej smer udáva smer vektorovej veličiny.

Najjednoduchšie použitie vektorov môžeme ukázať snáď na príklade vzdialeností a posunutí. Na obrázku 2.7a vidíme graf jednej turistickej prechádzky: niekto, vyrážajúc z bodu O, šiel 6 km na východ, 7 km na sever, 4 km na východ, 2 km na juh a nakoniec 2 km na východ, čím sa dostal do bodu X. Jednotlivé úseky tejto trasy sme znázornili vektormi A,B,C,D a E. Všimnime si, že každý vektor vychádza zo špičky predchádzajúceho vektoru.

Toto je grafickou metódou sčítania vektorov; súčtom alebo zložením piatich vektorov A,B,C,D a E je vektor R so začiatkom v bode O a s koncom v bode X. Jeho veľkosť (dĺžku) môžeme vypočítať jednoducho, ak zostrojíme východo-západnú úsečku OZ a severojužnú úsečku ZX. Dĺžka OZ je totiž 6+4+2=12 km a dĺžka ZX 72=5 km. Podľa Pytagorovej vety

R=|R|=122+52=13 km.

Veľkosť vektoru R sme označili R=|R|. (Všimnime si, že táto hodnota je podstatne menšia, než 21 kilometrová dĺžka trasy prechádzky nášho turistu.)

Je dobré vedieť, že výsledok je rovnaký, ak vektory sčítame v nejakom inom poradí. Na obrázku 2.7b je poradie sčítania E,D,C,B,A. Môžeme rýchle skontrolovať, že dĺžka úsečky OZ (teda východo-západná zložka vektoru R) je aj v tomto prípade 12 km a dĺžka úsečky ZX (teda severo-južná zložka) je 5 km, a R je ten istý vektor ako na obrázku 2.7a.

Zatiaľ poznáme len jednu z častí údajov potrebných pre popis vektoru. Bolo by vhodné povedať, že „o koľko stupňov sa odchyľuje vektor R od východného smeru na sever“. Môžeme na obrázok položiť aj uhlomer a pokiaľ má vhodné delenie, môžeme odčítať, že uhol ̂ZOX je približne 23°. Väčšinou taká presnosť nepostačuje, preto k výpočtu veľkosti uhla používame trigonometrické metódy. Našťastie hotové trigonometrické tabuľky nám veľmi uľahčia našu prácu; aj na konci tejto knihy je možno nájsť jednu zjednodušenú verziu.
skladanie vektorov
Obr. 2.7:  Grafické sčítanie vektorov.
trigonometrické funkcie
Obr. 2.8:   Trigonometrické funkcie uhlov.
rozklad vektorov
Obr. 2.9:  Rozloženie vektorov na komponenty.
Na obrázku 2.8 vidíme pravouhlé trojuholníky rôznej veľkosti, pomocou ktorých definujeme trojicu základných trigonometrických funkcií sínus (sin), kosínus (cos) a tangens (tg). Uhol α je rovnaký vo všetkých trojuholníkoch, čo znamená, že trojuholníky sú si podobné. Pomery ac,bc aj ab preto závisia výhradne od veľkosti uhla α určujúceho tvar trojuholníku.

Vrátiac sa k obrázku 2.7 vidíme, že tangens uhlu ̂ZOX je 512=0,416, sínus uhla je 513=0,384 a kosínus uhla je 1213=0,923. Využitím ľubovoľnej z týchto údajov môžeme z tabuľky, kalkulátoru alebo pomocou logaritmického pravítka – zistiť, že veľkosť uhla ̂ZOX je 22,6°a môžeme zadať smer R: 22,6° severovýchodne.

Často je výhodné nejaký vektor rozdeliť na dva, či viac zložiek (komponentov) – tj. používať namiesto pôvodného vektora dva, či viac vektorov, ktorých zložením by sme získali pôvodný vektor. Najčastejšie sa robí rozklad na zložky, ktoré sú si vzájomne kolmé; obrázok 2.9 ukazuje, ako sa robí rozdelenie na komponenty. Vidíme, že x-ová zložka vektoru V má veľkosť Vcosα, y-ová zložka (udaná úsečkou AC) má veľkosť Vsinα. Podobne, ak z nejakých dôvodov si zvolíme iné smery (napríklad smery m a n, ktoré sú na seba tiež kolmé), potom m-tá zložka V má veľkosť Vcosφ a n-tá zložka má veľkosť Vsinφ. Na obrázku pôvodný vektor sme preškrtali, lebo na jeho mieste používame jeho zložky; tie dávajú po zložení ten istý účinok, ako samotný vektor V. Pomocou vektorov a ich zložiek dokážeme definovať pojem rovnováhy bezpečnejšie a presnejšie. V doterajších jednoduchých príkladoch sme sa dostali až k tomu, že účinkujúce sily boli vždy vzájomne rovnobežné a tak sme mohli ľahko vidieť, že sily ukazujúce smerom „hore“ vyvažovali sily ukazujúce „dole“, a ukazujúce „doľava“ vyvažovali ukazujúce „doprava“. Aj pri pojednávaní o momente sily sme mali čo do činenia len so silami, ktoré boli kolmé na rameno sily, čo nám zjednodušilo výpočet momentu sily. Vo väčšine reálnych príkladov sa účinkujúce sily a momenty síl neobjavujú takýmto usporiadaným spôsobom.

© 2020-2023 Paradise on Phys4U. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky