19-5 Zakrivené kontinuum časopriestoru

19-1 Zrýchlenie a gravitácia; 19-2 Gravitačný ohyb svetla;
19-3 Ďalšie dôsledky všeobecnej teórie relativity; 19-4 Gravitácia a zakrivenie časopriestoru; 19-5 Zakrivené kontinuum časopriestoru;

Úlohy

19-5 Zakrivené kontinuum časopriestoru

V predchádzajúcej časti sme sa dozvedeli o tom, že prítomnosť hmoty spôsobuje zakrivenie priestoru. V špeciálnej teórii relativity sme sa však dozvedeli aj to, že čas a priestor je zjednotený do štvorrozmerného kontinua, ktorého body sú určené štvoricou súradníc t,x,y,z. V duchu všeobecnej teórie relativity znamená zakrivenie trojrozmerného priestoru v prítomnosti hmoty v skutočnosti zakrivenie časopriestoru, časopriestorového kontinua. Význam toho čo sme povedali ozrejmíme na príklade Zeme obiehajúcej okolo Slnka. Nakoľko pohyb Zeme okolo Slnka sa deje v rovine, pri popise jej pohybu sa môžeme obmedziť na dvojicu súradníc (x a y), a namiesto tretej súradnice (z, v ktorej sa nič nedeje), znázorníme časovú súradnicu t. Obdobne ako v špeciálnej teórii relativity, je účelné čas t vynásobiť c, rýchlosťou svetla vo vákuu, aby fyzikálny rozmer tejto súradnice bol rovnaký ako fyzikálny rozmer priestorových súradníc x a y. Pohyb Zeme okolo Slnka je takto znázornený na obr. 19.8: Každá z rovín kolmá na os ct znázorňuje polohu Zeme na jej trajektórii okolo Slnka v okamihu, ktorú určuje daná rovina. Ak pospájame polohy Zeme nasledujúce po sebe spojitou čiarou, dostaneme šróbovicu, ktorá sa kľukatí okolo Slnka v smere časovej osi. Takúto spojitú čiaru – vrátane, samozrejme, aj tretej priestorovej súradnice z –, ktorá prestupuje časopriestorovým kontinuom, nazývame svetočiarou hmotných telies. Svetočiara popisuje pohyb telies v čase a priestore.

V našom príklade svetočiarou Slnka je priamka kolmá na rovinu xy, a rovnobežná s osou t – okolo tejto svetočiary sa ovíja svetočiara Zeme po šróbovici. Takto by to skutočne vyzeralo, keby náš svet sa riadil euklidovskou geometriou – dané okamihy pohybu Zeme a Slnka by boli zachytené rovnobežnými rovinami kolmými na časovú os ct (takto tomu je aj v špeciálnej teórii relativity, kde ešte časopriestor nie je zakrivený – pojem svetočiara používame hojne aj v  špeciálnej teórii relativity). My však vieme, že v blízkosti hmotných telies čas plynie v inom tempe. Vo všeobecnej teórii relativity je zakrivený celý časopriestor. Tu hrajú úlohu priamok (ktoré sú najkratšou spojnicou medzi dvojicou bodov v euklidovskej geometrii) geodetiky. Einstein ukázal, že šróbovitá svetočiara Zeme (znázorňujúca pohyb okolo Slnka na obr. 19.8) je geodetika, teda „priamka“ v zakrivenom časopriestore, ktorú zakrivila hmota Slnka. Preto – rovnako ako v prípade lúčov prechádzajúcich v blízkosti Slnka – aj pohyb Zeme po jej trajektórii (teda jej obiehanie) chápeme nie ako dôsledok nejakej sily vychádzajúcej zo Slnka, ale ako dôsledok zakrivenia časopriestoru spôsobeného hmotou Slnka.

Zohľadnením všetkého môžeme povedať, že Einsteinova všeobecná teória relativity je geometrickou interpretáciou4 Newtonovej teórie gravitácie:

svetočiara Zeme

Obr. 19.8:Svetočiara Zeme pri jej pohybe okolo Slnka. Obrázok znázorňuje z  priestoru len dva rozmery (x a y). Tretia (kolmá na rovinu xy a označená ako ct) zobrazuje postup Slnečnej sústavy v čase.

nepovieme, že svetlo a telesá vychýlené od svojej prirodzenej priamej trajektórie pôsobením gravitačných síl, ale povieme, že ich pohyb sa deje po „najpriamejšej“ krivke (geodetike), aká môže byť v zakrivenom časopriestore, ktorú prítomná hmota zakrivila.

4Spomeňme si na Galileiho experiment s  dvojicou gúľ, kde ich pohyb nezávisel od hmotnosti gúľ, bol rovnaký. Dlho fyzikov trápila otázka, či hmotnosť telesa vystupujúca v Newtonovom gravitačnom zákone (tzv. gravitačná hmotnosť) je tá istá hmotnosť, ako tá, ktorá vystupuje v Newtonovom pohybovom zákone (tzv. zotrvačná hmotnosť). Nie je totiž vôbec samozrejmé ich stotožniť. Lóránd Eötvös ukázala, že s  relatívnou presnosťou 108 sa tieto hmotnosti od seba nelíšia, nech sa už jedná o drevo, kovy, či iné materiály. Einstein veril, že to nemôže byť náhoda, že tieto hmotnosti sú tou istou hmotnosťou. Preto trajektórie telies pri šikmom vrhu, ani trajektórie planét podľa Keplerovho zákona nezávisia od hmotnosti telies – telesá s odlišnou hmotnosťou, ale s rovnakými začiatočnými podmienkami sa pohybujú po trajektóriách, ktoré majú rovnaký geometrický tvar. Bolo teda prirodzené siahnuť po takej matematickej formulácii, ktorú túto vlastnosť nesie vo svojej podstate. V konečnej formulácii všeobecnej teórii relativity hrá úlohu zdroja zakrivenia časopriestoru hmota – určuje ju však nie jej hmotnosť, ale jej celková energia a hybnosť (presnejšie hustota energie a hybnosti, lebo reálne telesá nie sú bodové).

© 2020-2023 Paradise on Phys4U. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky