16-5 Dúha

16-1 Rýchlosť svetla; 16-2 Fotometria; 16-3 Farby; 16-4 Farba oblohy; 16-8 Dúha; 16-6 Prečo sa láme svetlo?

Úlohy

16-5 Dúha

Po daždi, keď slnko zase zasvieti, často vidíme na náprotivnej strane slnka dúhu na pozadí tmavých mračien. Dúha je optický úkaz, ktorú vyvolá odraz a lom slnečných lúčov na kvapôčkach vody v tvare gule. Aby sa chod slnečného lúča otočil, musí vstúpiť do kvapky a musí sa odraziť od jej vnútornej steny, ako to ukazuje silné zväčšenie na obr. 16.8. Jeden z bielych lúčov prichádzajúcich zo Slnka je označené B. Súvislá čiara ukazuje lomený červený lúč, ktorý po prechode kvapkou sa odráža od vnútornej strany kvapky a znova sa láme pri prechode z kvapky späť do ovzdušia. Tento opačným smerom postupujúci červený lúč uzatvára s dopadajúcim bielym lúčom približne uhol 42°.

dúha

Obr. 16.8:Dúha vznikajúca pri prechode slnečného lúča kvapkami vody. Znázornené na jednej kvapke lom a odraz na vnútornej stene kvapky.

To, čo sme teraz slovne popísali, na pôvodnom Newtonovom náčrtku (obr. 16.9) je označený ako lomená čiara SFO. Priamka OP označuje smer vychádzajúci z oka pozorovateľa presne v opačnom smere, než je slnko. Pokiaľ od tohoto smeru sa pohľadom odkloníme o  uhol 42°, na oblohe uvidíme červený oblúk všade tam, kde kvapky dažďa lámu a odrážajú túto farebnú zložku bieleho svetla smerom k nám. Vráťme sa k obrázku 16.8a. Je vidieť, že fialová zložka (zložka, ktorá sa láme najviac pri prechode, a je znázornená prerušovanou čiarou) po odraze a opakovanom lome vystupuje z kvapky, a uzatvára s bielym lúčom uhol 40°. Preto, keď lúčom odkláňajúcim sa od priamky OP o uhol 40° nakreslíme oblúk, nájdeme tenký fialový pás dúhy a pripadá teda na vnútornú stranu dúhy, kým červený pás na vonkajšiu stranu.

dúha - Newton

Obr. 16.9:Newtonovo vysvetlenie dúhy: „Predpokladajme, že O je oko pozorovateľa, priamka OP je rovnobežná so slnečnými lúčmi, a uhly POE, POF, POG a POH majú v tomto poradí hodnoty 4017,4202,5057, a 5407, pričom jedno rameno uhlov je spoločná priamka OP, a druhé ramená OE, OF, OG a OH, ktoré popisujú dvojice okrajov oblúkov AFBE a CHDG dúhy. Vodné kvapky E, F, G a H môžu byť kdekoľvek na plášti kužeľa určenej priamkami OE, OF, OG a OH; tie sú osvetlené slnečnými lúčmi SE, SF, SG a SH a vtedy uhol SEO sa bude rovnať uhlu POE: 4017. Toto je najväčší uhol, pod ktorým najviac sa lámajúci lúč sa po odraze môže dostať späť do oka, a preto všetky kvapky pozdĺž priamky budú posielať do oka najviac sa lámajúci lúč v hojnosti, a preto v tomto okolí budeme vidieť najtmavšiu fialovú farbu.“ (Prevzaté z  Newtonovho diela Optica.)

Obrázok 16.8b ukazuje lom s dvojitým odrazom, ktorý vytvára zriedkavo pozorovanú väčšiu dúhu.

© 2020-2023 Paradise on Phys4U. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky