15-8 Mikroskop
15-1 Odraz svetla; 15-2 Rovinné zrkadlá;
15-3 Duté a vypuklé zrkadlá; 15-4 Lom svetla; 15-5 Hranoly; 15-6
Šošovky; 15-7 Sústavy šošoviek; 15-8 Mikroskop; 15-9 Ďalekohlad; 15-10 Hranolové spektroskopy;
15-8 Mikroskop
Každodenným nástrojom je zväčšovacie sklo. Ak nejaký predmet približujeme k svojmu oku, vidíme ho čím ďalej tým väčším; pokiaľ by toto zväčšovanie nemalo svoje hranice, nepotrebovali by sme zväčšovacie sklo. Zaostrovanie oka je však obmedzené skutočnosťou, že na predmety, ktoré držíme bližšie než 25 cm nedokážeme trvalo pozerať pohodlne (táto vzdialenosť je tzv. vzdialenosť ostrého videnia), nazývaná tiež konvenčná vzdialenosť. Obyčajné zväčšovacie sklo môžeme chápať aj ako prostriedok, ktorý posilňuje naše očné šošovky, a tak môžeme predmet viac priblížiť k nášmu oku, a pritom stále budeme mať jasný obraz vytvorený na zadnej strane oka, na retine citlivej na svetlo.
Na obrázku 15.14 sme ukázali použitie jednoduchého zväčšovacieho skla, alebo lupy. Pokiaľ lupa je tesne pred našim okom, predmet umiestnime medzi lupu a jeho ohnisko. Vhodným priblížením sa k pozorovanému predmetu dosiahneme, aby vo vzdialenosti 25 cm, teda v konvenčnej vzdialenosti, vznikol virtuálny obraz predmetu. Zväčšenie je pomer rozmerov obrazu a predmetu. Aby sme mohli stanoviť zväčšenie, musíme poznať ohniskovú vzdialenosť f lupy a a′ je vzdialenosť ostrého videnia, tj. k=−25 cm.
Vtedy (píšeme v jednotkách centimeter)
1a+1−25=1f,1a=1f+125=25+f25f,Z=a′a=a′1a=25(25+f)25f=25f+1.Ak rozmery udáme v iných jednotkách, aj vtedy bude platiť tento vzťah, len konvenčnú vzdialenosť dkonv musíme udať v rovnakých jednotkách, ako ohniskovú vzdialenosť f, napr. v metroch, teda
Z=dkonvf+1=0,25 metrovf(v metroch)+1. |
Od jednoduchej lupy je podstatne účinnejší prístroj zložená lupa, prístroj známy skôr pod názvom mikroskop. Na obrázku 15.15 sme nakreslili trojicu lúčov vychádzajúcich z oboch koncov malého predmetu, ktoré prejdú dvojicou šošoviek mikroskopu a nakoniec sa dostanú do oka. Prvá šošovka (väčšinou s malou ohniskovou vzdialenosťou) sa nazýva objektív alebo predmetová šošovka a zobrazí obraz predmetu do blízkosti druhej šošovky, ktorá sa nazýva okulár alebo očná šošovka. Pomocou okuláru sa pozeráme, ako s obyčajnou lupou a vidíme obraz predmetu ešte väčším.