15-2 Rovinné zrkadlá
15-1 Odraz svetla; 15-2 Rovinné zrkadlá;
15-3 Duté a vypuklé zrkadlá; 15-4 Lom svetla; 15-5 Hranoly; 15-6
Šošovky; 15-7 Sústavy šošoviek; 15-8 Mikroskop; 15-9 Ďalekohlad; 15-10 Hranolové spektroskopy;
15-2 Rovinné zrkadlá
Najčastejšie používané zrkadlá sú rovinné zrkadlá. Obraz, ktorý v ňom uvidíme, keď sa do neho pozrieme, je všedná udalosť. Pri presnejšej formulácii už teraz nepovieme že „vidíme predmet v zrkadle“, ale povieme, že „v zrkadle vidíme obraz predmetu“, a tento obraz je výsledkom „zobrazenia“ zrkadlom. Na obrázku 15.2 ukážeme ako zobrazuje rovinné zrkadlo obraz predmetu. Lístky štvorlístka osvetľuje slnečné svetlo. Vrchný bod horného lístka označíme písmenom (v tomto okamihu je „predmetom“ tento bod). Vďaka rozptýlenému odrazu slnečného svetla z lístka sa slnečné lúče odrážajú do všetkých možných smerov – my z nich znázorníme na obrázku len niektoré. Lúče odrazené zo zrkadla a dopadajúce do nášho oka vytvárajú dojem, akoby vychádzali všetky lúče z bodu V skutočnosti do bodu nedorazí ani jeden svetelný lúč (možno, že tento bod sa nachádza hlboko v múre) a vtedy bod nazývame virtuálny (neskutočný) obraz bodu
Svetelný lúč ktorý na zrkadlo dopadá kolmo, sa odráža naspäť sám do seba.
Ak v bode vztýčime kolmicu k ploche zrkadla, potom podľa zákona odrazu je uhol dopadu rovný uhlu odrazu Využitím základných geometrických znalostí môžeme ukázať, že trojuholník je zhodný s trojuholníkom Z toho však vyplýva, že: virtuálny obraz predmetu v rovinnom zrkadle je na kolmici vztýčenej z predmetu na plochu zrkadla, a nachádza sa presne tak ďaleko za plochou zrkadla, ako ďaleko je predmet pred plochou zrkadla.
Rovnako môžeme zostrojiť obraz najnižšieho bodu stonky štvorlístka (i ostatných bodov štvorlístka), musíme dbať len o to, aby bolo kolmé na plochu zrkadla, a aby platilo čím získame presnú polohu bodu ktorý je obrazom bodu Poznamenajme, že naše oko vidí v obraz bodu aj vtedy, ak samotné zrkadlo k bodu nesiaha.