15-1 Odraz svetla

15-1 Odraz svetla; 15-2 Rovinné zrkadlá; 15-3 Duté a vypuklé zrkadlá; 15-4 Lom svetla; 15-5 Hranoly; 15-6 Šošovky; 15-7 Sústavy šošoviek; 15-8 Mikroskop; 15-9 Ďalekohlad; 15-10 Hranolové spektroskopy;

Úlohy

15-1 Odraz svetla

Náuka o svetle, optika, je jednou z najdôležitejších častí fyziky, lebo valnú väčšinu skúseností so svetom, ktorý nás obklopuje, získavame našim zrakom. Čo vieme o vzdialených galaxiách, vieme len vďaka svetlu: tento posol bežal v nezmerateľnom vesmíru milióny a miliardy rokov, než k nám dorazil. Aj to, čo vieme o atómoch nám prezradilo svetlo vychádzajúce z ich vnútrajšku. Svetlo z atómu nesie tajnú zakódovanú správu o vnútornej štruktúre látky. Svetlo sprostredkuje väčšinu informácií, s ktorými sa stretávame v každodennom živote.

Pokiaľ sa nepozeráme priamo do zdroja svetla – do Slnka, žiarovky, svetlušky apod. – tak to čo vidíme, je väčšinou odrazené svetlo.

Plochy, ktoré odrážajú svetlo, sa líšia jeden od druhej v mnohých ohľadoch. Dobre vyleštená karoséria čierneho auta odráža sotva 5% svetla, ktoré na neho dopadá. Toto málo svetla však postačuje k tomu, aby sme videli jasne svoj vlastný odraz na aute. Ani dobré zrkadlo nie je toho schopné viac, len obraz bude svetlejší, lebo jeho povrch odráža 85-95% svetla. Kus čiernej liatiny železa odráža rovnaké množstvo svetla ako vyleštená čierna karoséria auta, a stena izby vymalovaná na peknú svetlú farbu odráža zrovna toľko svetla ako zrkadlo, predsa nevidíme svoj odraz ani v liatine, ani vo vymalovanej stene izby.

Vysvetlenie tohto rozdielneho správania sa plôch nájdeme v hladkosti odrazových plôch. Vyleštená plocha zrkadla, lakovaný, leštený povrch kovu je nesmierne hladký, rovnomerne hladký ešte aj pre svetlo. Na druhú stranu, povrch papiera a steny je posiaty drobnými nerovnosťami, z ktorých sa svetlo odráža na všetky možné strany rovnako tak, ako pingpongová loptička z hrboľatého povrchu.

Odraz svetla z rovnej plochy nazývame aj zrkadlením. Odraz z nerovnej, nepravidelnej plochy nazývame rozptýlený odraz, cudzým slovom difúzny odraz, difúzna reflexia. Našu pozornosť sústredíme na zrkadlenie: takýto odraz má jednoduché zákonitosti.

Uhol dopadu a uhol odrazu

Obr. 15.1:Uhol dopadu a uhol odrazu svetelného lúča.

Ak na zrkadlo necháme dopadnúť úzky zväzok svetla (obrázok 15.1) a budeme sledovať smer odrazeného lúča, zistíme zákonitosť, ktorú poznali aj starovekí Gréci. Spustime na plochu zrkadla kolmicu v mieste, kde sa ho dopadajúci zväzok dotkne; uhol, ktorý uzatvára dopadajúci lúč a spustená kolmica nazývame uhlom dopadu. Uhol medzi kolmicou a odrazeným lúčom zase nazývame uhlom odrazu. Zákon odrazu znie: uhol odrazu sa rovná uhlu dopadu. Pomocou tohto zákona môžeme skúmať vznik obrazu, jeho vytváranie zrkadlami rôzneho tvaru.

© 2020-2023 Paradise on Phys4U. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky