12-6 Elektrické pole
12-1 Statická elektrina; 12-2 Ranný model
štruktúry atómu ; 12-3 Vodiče a izolanty ; 12-4 Indukované náboje; 12-5
Elektroskop; 12-6 Elektrické pole; 12-7 Elektrický potenciál; 12-8
Praktické elektrické jednotky ; 12-9 Kapacita;
12-6 Elektrické pole
Pri skúmaní mechanických pôsobení medzi telesami sme si zvykli na to, že telesá sa pri tom dostávajú do priameho kontaktu. Ak chceme pohnúť nejakým predmetom, musíme sa ho dotknúť, prípadne do neho musíme strčiť nejakou tyčou, alebo potiahnuť lanom. Výnimkou z priameho kontaktu bolo len gravitačné pôsobenie: každé teleso pôsobí gravitačnou príťažlivou silou na ostatné telesá. Toto „pôsobenie na diaľku“ robilo veľa problémov aj Newtonovi, keď vyslovil svoj všeobecný gravitačný zákon. O jeho vysvetlenie sa ani nepokúsil, nepokúsil sa vysvetliť ako gravitačné sily účinkujú. Povieme, že každé teleso je obklopené gravitačným poľom, čo sa prejavuje práve v tom, že teleso pôsobí príťažlivou silou na iné telesá. Einstein v mnohom prispel k pochopeniu problému gravitačného poľa. Napriek tomu, sily pôsobiace na diaľku obklopuje ešte stále určitá záhada.
Podobným príkladom sily pôsobiacej na diaľku je príťažlivá alebo odpudivá sila medzi dvomi elektricky nabitými telesami, ktoré nie sú v kontakte a tiež sa vysvetľuje existenciou elektrického poľa obklopujúceho nabité telesá. Bez toho, že by sme sa pokúsili popísať mechanizmus fungovania elektrického poľa, dokážeme jeho pôsobenie popísať pochopiteľne a jednoducho pomocou jeho pôsobenia na tzv. „testovací“ náboj. Nech je tento testovací náboj základnou jednotkou elektrického náboja v sústave SI, kladný náboj veľkosti Nech umiestnime tento testovací náboj v elektrickom poli kamkoľvek, sme schopní určiť veľkosť a smer sily, ktorá na ňu pôsobí.
Veľkosť a smer elektrického poľa definujeme veľkosťou a smerom sily, ktorou elektrické pole pôsobí na testovací náboj (v každom bode priestoru samostatne). Inými slovami: intenzita elektrického poľa () v danom bode priestoru je sila ktorou pôsobí pole na náboj Smer elektrického poľa je smer sily Dokážeme samozrejme zmerať aj silu, ktorou pole pôsobí na náboj veľkosti Táto sila bude zrejme násobkom sily pôsobiacej na teda
alebo
Jednotkou intenzity elektrického poľa v sústave SI je teda newton/coulomb.
Môžeme ľahko odvodiť aj všeobecný výraz elektrického poľa vytváraného nabitou guľou, alebo iným nabitým telesom (pokiaľ toto teleso je dostatočne malé, aby sme ho mohli považovať za bodový náboj). Nech je náboj malej gule vypočítajme intenzitu elektrického poľa vo vzdialenosti od nej (v bode ). Prenesme do bodu testovací náboj veľkosť (obrázok 12.7).
Podľa Coulombovho zákona pôsobí medzi týmito telesami sila veľkosti
(Zatiaľ si konštanty nevšímajme. Ako sme povedali, jej prítomnosť je dôsledkom voľby jednotiek v sústave SI.) Nakoľko testovací náboj je vždy veľkosti vyzerá to tak, akoby sme jeho písanie v čitateli „vypustili“, a potom veľkosť intenzity elektrického poľa vo vzdialenosti od bodového náboja je
Môžeme elektrické pole znázorniť aj tak, že v každom bode nakreslíme smer elektrického poľa. Na obrázku 12.8 sme ukázali znázornenie elektrického poľa pomocou „siločiar“ v dvoch jednoduchých prípadoch. Na obrázku 12.8a budí elektrické pole jediná kladne nabitá guľa: je jedno, že kam umiestnime testovací náboj, sila, ktorá na ňu pôsobí, vždy ukazuje lúčovito (radiálne) smerom von.
Na obrázku 12.8b sú vedľa seba dva náboje, kladný a záporný V bode je testovací náboj nábojom odpudzovaný a nábojom priťahovaný. Sila, ktorá pôsobí na testovací náboj, je výslednicou síl a tj. sila Siločiara prechádza bodom : sila ukazujúca smer elektrického poľa a (z definície) je dotyčnicou siločiary.
Nikde nie je povedané, že koľko siločiar máme nakresliť, stojí však za to poznamenať, že v blízkosti nabitých telies, kde je intenzita poľa vyššia, je hustota siločiar väčšia. Vo väčšej vzdialenosti, kde intenzita elektrického poľa je nižšia, je menšia aj hustota siločiar, sú od seba vo väčšej vzdialenosti. Obrázok znázorňuje elektrické pole len v rovine. Pole je v skutočnosti trojrozmerné, je teda priestorové. Pomocou trojrozmerného (stereografického) zobrazenia by sa dalo krásne ukázať, že počet siločiar prechádzajúcich jednotkovou plôškou (kolmou k siločiaram) je úmerný intenzite elektrického poľa (jej veľkosti ). Pozrime sa na príklad štyroch malých nabitých telies, ktoré sú umiestnené vo vrcholoch štvorca, ako to ukazuje obrázok 12.9a. Aká bude intenzita elektrického poľa v strede štvorca, v bode K určeniu elektrického poľa umiestnime testovací náboj do bodu Na testovací náboj pôsobia štyri náboje umiestnené v rohoch štvorca. Nakreslime tieto silové pôsobenia vektorovo. Nakoľko sily a sú rovnako veľké ale opačne orientované, vzájomne sa vyrušia. Aby sme vedeli určiť a musíme vedieť, ako ďaleko sa nachádza bod od rohov štvorca. Použitím Pytagorovej vety zistíme, že dĺžka uhlopriečky štvorca je Bod sa teda nachádza vo vzdialenosti od bodu 2, aj od bodu 4. (Tento výsledok môžeme obdržať aj iným postupom: ) podľa Coulombovho zákona sila pôsobiaca medzi nábojom 2 a testovacím nábojom je
a podobne
Nakoľko výsledná sila pôsobiaca na náboj v bode je intenzita elektrického poľa v bode je a pole ukazuje smerom k náboju 2.
Podľa definície je intenzita elektrického poľa veľkosť sily pôsobiacej na jednotkový náboj. Pokiaľ do bodu umiestnime náboj veľkosti potom na tento náboj pôsobí sila 7 krát väčšia, teda ()
Pokračujúc v tomto myšlienkovom pochode, môžeme vypočítať, aká sila pôsobí na náboj 4. Vlastné pole náboja 4 nie je schopné pohnúť nábojom 4 zrovna tak, ako človek – ťahajúc za šnúrky vlastných bôt – nie je schopný zdvihnúť z podlahy sám seba. Ak náboj 4 odstránime (aspoň v myšlienkach), môžeme určiť elektrické pole vytvorené so zvyšnými tromi nábojmi. Potom môžeme vrátiť náboj 4 na svoje pôvodné miesto.
Na obrázku 12.9b je znázornené elektrické pole
vytvorené so zvyšnými tromi nábojmi. Jeho zložky sú
a
. Tieto
zložky vieme pomocou testovacieho náboja po jednom vypočítať.
a
sú po jednom (počítajúc v základných
jednotkách SI newton, coulomb a meter)
Ich
výslednicu získame vektorovým sčítaním a
dostaneme
ktorého smer zrejme uzatvára s vodorovným smerom uhol
ukazujúc vpravo hore. Posledná zložka je
a ukazuje
smerom vľavo dole, uzatvára s vodorovným smerom uhol 45°.
Nakoľko
a
sa nachádzajú na jednej priamke, ich výslednica je
Vráťme teraz náboj 4 na svoje pôvodné
miesto. Sila, ktorá na neho pôsobí, je
a
ukazuje pozdĺž uhlopriečky štvorca smerom von.