11-1 Mechanický ekvivalent tepla

11-1 Mechanický ekvivalent tepla; 11-2 Tepelná a mechanická energia; 11-3 Entrópia;

Úlohy

11-1 Mechanický ekvivalent tepla

V predchádzajúcich kapitolách našej knihy sme videli, že trecie sily postupne spotrebúvajú mechanickú energiu systémov, a nakoniec sa dostaví stav pokoja. Aký môže byť vzťah medzi mechanickou energiou stratenou v dôsledku trenia a teplom, ktoré pri tom vzniká? Na túto otázku dal odpoveď v polovine 19-ho storočia anglický fyzik James P. Joule1 (1818-1889) pomocou jeho slávneho experimentu, v ktorom skúmal premenu mechanickej energie na teplo. Schematický náčrt Joulovho prístroja je znázornený na obrázku 11.1; nádrž naplnená vodou, s otáčavou oskou, s lopatkami na oske. Aby sa voda nemohla točiť v nádobe s otáčajúcimi sa lopatkami, na stenu nádoby namontoval brzdiace lopatky. S lopatkami vybavenú os otáčalo závažie visiace na vlákne, a tak práca konaná gravitáciou na klesajúcom závaží sa premenila vo vode, v dôsledku trenia, na teplo. Poznajúc množstvo vody a zvýšenie jej teploty, Joule vedel vypočítať vzniklé teplo; tiaž závažia. Na druhej strane dĺžka dráhy, po ktorej klesalo zase určilo množstvo mechanickej energie. Experiment zopakoval za rôznych podmienok mnohočetne, a konštatoval, že medzi týmito dvomi veličinami je priama úmera, a že „práca, ktorú vykonalo 1 fontové závažie v Manchesteri na 772 stopách, pričom v dôsledku trenia vyrábalo vo vode teplo, zvýšila teplotu 1 fontu vody o 1 stupeň Fahrenheitu“. Toto všetko prepočítané na metrické jednotky znamená, že 1 kalória je rovnocenná s  4,184 J práce.

Joulove výsledky potvrdili predstavu, ktorú v tú dobu začali skúmať vážnejšie, že teplo – rovnako ako mechanická energia – je energia, a jednotlivé formy energie (kinetická, potenciálna, tepelná, chemická a pod.) sa síce môžu premeniť jedna v druhú, v uzavretom systéme telies alebo látok sa však celková energia zostáva nemenná. (Uzavretosť sa má chápať tak, že systém pritom zvonka nedostane energiu, respektíve z neho nemôže odchádzať energia.) Jedná sa o zákon zachovania energie, jednu z nosných pilierov fyziky, ktorú inými slovami nazývame prvou vetou termodynamickou.

Joulov    prístroj

Obr. 11.1:Joulov prístroj na určenie mechanického ekvivalentu tepla.

Na Zemi je osudom každej formy energie (aj elektrickej a iných druhov), že v konečnom dôsledku sa premení na teplo. Ak natiahneme mechanické hodiny, konaná práca je dočasne uchovaná ako potenciálna energia v stočenej pružine, premieňa sa postupne na mechanický pohyb súčiastok hodín, teda na kinetickú energiu, ale v dôsledku trenia potom na teplo. Druhý príklad: vietor je brzdený stromami a zemou a jeho úžasná kinetická energia sa premení na teplo.

Predpokladajme, že natiahnutie hodiniek s hmotnosťou 30 gramov vyžaduje presne 1 joule práce. Ak tieto hodinky umiestnime do dokonale izolovaného kalorimetra, o koľko sa zohrejú, než dotikajú? Práca veľkosti 1 joule je rovnocenná teplu 1 J, a toľko tepla zahreje 30 gramov oceľovej konštrukcie. Ak merné teplo oceli je 0,42 J/g°C, potom 0,42 J tepla zohreje 1 g oceli o 1 °C. 1 J tepla zohreje 1 g2,4 °C a 30 gramov oceli sa zohreje o 2,430 = 0,08 °C.

Toto je veľmi malé zvýšenie teploty, ale v našom príklade sme vyšli tiež z veľmi malej práce. Dostávame podstatne väčšie hodnoty, ak sa pýtame na teplo vyvinuté pri zabrzdení automobilu s hmotnosťou 2000 kg z rýchlosti 72 km/h. Rýchlosť 72 km/h = 20 m/s a pohybová energia automobilu je potom

1 2 mv2 = 0,5(2000 kg)(20 m/s)2 = 400000 J,

čo je rovnocenné teplu 400000 J. Toto teplo by bolo schopné zohriať z 0 °C na 100 °C skoro 1 kg (presnejšie 957 g) vody.

© 2020-2023 Paradise on Phys4U. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky