10-10 Prúdenie tepla

10-1 Meranie teploty; 10-2 Plynové teplomery; 10-3 Bod absolútnej nuly; 10-4 Tlak plynov; 10-5 Stavová rovnica; 10-6 Tepelná rozťažnosť pevných telies a kvapalín; 10-7 Kalorimetria ; 10-8 Hmotnostné skupenské teplo - latentné (skryté) teplo ; 10-9 Tepelná vodivosť ; 10-10 Prúdenie tepla; 10-11 Vyžarovanie tepla ; 10-12 Veľké teplo a veľký chlad;

Úlohy

10-10 Prúdenie tepla

V materiáloch, ktoré vedú teplo veľmi špatne, sa šíri teplo veľmi pomaly. Mohli by sme čakať napríklad aj hodiny, kým by začala vrieť voda v čajníku, ktorý sme dali nad plameň, pokiaľ by existovalo len vedenie tepla a šírenie tepla by nebolo možné iným spôsobom. V kvapalinách zrýchli šírenie tepla podstatným spôsobom prúdenie tepla, iným slovom konvekcia, ktorého podstatou je skutočnosť, že objem zohrievaných telies sa zvýši a preto ich hustota sa zmenší.

konvekčné prúdenie

Obr. 10.10:Pohyb vody v čajníku spôsobuje konvekčné prúdenie.

V našom čajníku voda na dne kanvice sa bezprostredne stýka s horúcim dnom čajníka, zohreje sa a stane sa ľahšou, ako ostatná voda v čajníku, preto začne prúdiť smerom hore, a odovzdá svoje miesto chladnejšej vode prúdiacej z hora dole (obrázok 10.10). Tieto konvekčné prúdy prenášajú „fyzicky“ skutočne teplo smerom hore, voda v čajníku sa premiešava a zanedlho začne vrieť. Podobný jav nastáva aj v atmosfére, keď masy vzduchu zohriate nad povrchom Zeme začnú stúpať, a vymenia si miesto s chladnejšími masami vzduchu prúdiacimi zhora nadol. Keď vzduch dosiahne vyššie a chladnejšie vrstvy vzduchu, vodné pary v nich obsiahnuté sa skondenzujú na nespočetné malé vodné kvapky, takto vznikajú aj búrkové mračná (kumuly) tak charakteristické pre letné dni. Prúdové, konvekčné procesy napĺňajú dôležité miesto aj v živote Slnka a ostatných hviezd. Nukleárnu energiu produkovanú v ich strede vynášajú na ich povrch tepelné prúdy.

Dva spôsoby šírenia tepla sa niekedy pletú a vedenie tepla sa zamieňa s prúdením tepla, alebo poznámky platné pre vedenie tepla uplatňujú pre prúdenie tepla, čo nie je správne. Z tabuľky 10.2 vidíme, že vata (a podobne aj látky z vlny) má rovnaké tepelne vodivostné vlastnosti, ako vzduch. Ale ak tepelne vodivostné vlastnosti vzduchu sú rovnaké, ako teplého oblečenia z vlny, čo je príčinou toho, že nahému človekovi je v zime podstatne chladnejšie, ako človekovi oblečeného do kožušín, alebo zababušeného do prikrývky z vlny? Vysvetlením je, že od pokožky nahého človeka sa teplo odvádza ani nie tak vedením tepla, než prúdením: vzduch stýkajúci sa s pokožkou sa zohreje a začne stúpať, na jeho miesto príde chladnejší vzduch. Látka teplého oblečenia zabraňuje prúdeniu vzduchu, medzi vláknami látky z vlny sa vzduch uväzní. Keby sme pulóver z vlny, alebo z kožušiny zlisovali pomocou hydraulického lisu do hutnej látky, stratili by svoju schopnosť nás chrániť pred chladom.

© 2020-2023 Paradise on Phys4U. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky